• Konkurs Biologiczny "PLANETA i ŻYCIE"

             

             

            Zapraszam serdecznie do udziału w KONKURSIE BIOLOGICZNYM Wielki Test Edukacyjny "PLANETA i ŻYCIE".

            W roku szkolnym 2020/2021 Wielki Test Edukacyjny „PLANETA I ŻYCIE”, przeprowadzany jest online na platformie testowej w kategoriach wiekowych:

            KAT. 1 – uczniowie klas V - VI szkół podstawowych – organizmy żywe (chemizm, pięć królestw organizmów)

            KAT. 2 – uczniowie klas VII - VIII szkół podstawowych – ciało człowieka (tkanki, narządy, układy)

             

            Test przeprowadzony będzie online na platformie testowej 23 marca 2021 r. w godzinach popołudniowych.  Test będzie trwał 45 minut i składał się będzie z 25 pytań (24 pytań zamkniętych jednokrotnego i wielokrotnego wyboru, otwartych oraz jednego pytania opisowego).

            Uwaga: Jest to konkurs płatny w wysokości 10,00 zł. od ucznia.
            Wpłat można dokonywać przelewem na konto lub przekazem pocztowym na adres Organizatora w tytule przelewu wpisując nazwę konkursu (Planeta i życie) i dane szkoły:

            PLANETA I ŻYCIE”
            Biuro Doradztwa „RATIO”
            Dębówka 48F, 05-870 Błonie
            15 1050 1025 1000 0090 9604 1638
            ING Bank Śląski

             

            Zgłoszenia i potwierdzenie wpłaty proszę zgłaszać do nauczyciela biologii –Barbary Brzozowskiej (barbara.brzozowska82@gmail.com) do dnia 20 lutego 2021 r.

             

            Szczegółowe informacje dotyczące konkursu znajdziecie na stronie internetowej www.wielkitestedukacyjny.com 

             



            Zachęcam wszystkich uczniów i czekam na zgłoszenia!

            Barbara Brzozowska

             

          • Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie!

             

             

            Departament Informacji i Promocji Ministerstwo Edukacji i Nauki w ubiegłym tygodniu podał komunikat, że od 1 lutego najmłodsze dzieci będą uczyć się stacjonarnie, uczniowie pozostałych klas będą mieć nadal naukę zdalną.

            Uczniowie klas I–III naszej szkoły oraz dzieci w wychowaniu przedszkolnym będą kontynuować naukę stacjonarną z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego, określonych w wytycznych MEiN, Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

            Uczniowie klas IV–VIII do 14 lutego br. będą nadal uczyć się zdalnie. W szkole będzie można zorganizować, w ramach konsultacji z nauczycielami, testy sprawdzające poziom przygotowania uczniów do egzaminu ósmoklasisty, tzw. egzaminy próbne przeprowadzane przez szkołę.

            MEiN przypomina, że w aktualnych wytycznych znajdują się rekomendacje dotyczące zasad organizacji zajęć, higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń oraz powierzchni i postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły:

             

            Rodziców i Uczniów Szkoły Podstawowej w Mokasie proszę o przestrzeganie szkolnych procedur, których celem jest troska o zdrowie dzieci, nauczycieli oraz pracowników szkoły.

             

            Ewa Więckowska-Mućka

            p. o. Dyrektora Szkoły Podstawowej w Mokasie

          • Wielki Sukces!!! Ida i Iwo Tereszkiewicz wśród zwycięzców Ogólnopolskiego Konkursu „W stronę gwiazd”

            Ida i Iwo Tereszkiewicz wśród zwycięzców Ogólnopolskiego Konkursu Hevelianum „W stronę gwiazd” w ramach „Światowego Tygodnia Kosmosu” (edycja 2020)!

             

            Ida Tereszkiewicz, uczennica VII klasy Szkoły Podstawowej w Mokasie, zdobyła I nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie „W stronę gwiazd” organizowanym przez gdańskie centrum nauki Hevelianum w partnerstwie z firmą Mateusz Matt Harasymczuk Astro Tech and Bioastronautics Research, czasopismem „Urania – Postępy Astronomii” i programem telewizyjnym Astronarium. Do konkursu zgłoszono ponad 200 prac w dwóch kategoriach wiekowych.

            Zadaniem uczniów klas V-VIII było zaprojektowanie misji kosmicznej w ramach wybranej tematyki: 1) Badanie małych ciał Układu Słonecznego, 2) Przygotowanie do zasiedlenia obcego globu, 3) Astrobiologia.

            Ida stworzyła „Projekt międzyplanetarnej misji badawczo-kolonizacyjnej Ceres Direct”. Jej praca zostanie wkrótce opublikowana na łamach czasopisma „Urania – Postępy Astronomii”. Laureatka konkursu astronomicznego weźmie udział w tygodniowej symulacji misji kosmicznej (księżycowej lub marsjańskiej) w habitacie Analog Astronaut Training Center (AATC). Jak informują organizatorzy Junior Space Camp, uczestnicy obozu, ubrani w kombinezony astronautów, będą wykonywać doświadczenia z wykorzystaniem symulantów regolitu księżycowego i marsjańskiego, przeprowadzać eksperymenty w grawitacji księżycowej lub marsjańskiej, stosować procedury przyjęte na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz przeprowadzać badania naukowe (trening pamięci, orientacja w przestrzeni, trening subiektywnego poczucia czasu, trening kognitywny).

            Iwo Tereszkiewicz, uczeń II klasy Szkoły Podstawowej w Mokasie, w konkursie Hevelianum otrzymał wyróżnienie. Zadanie konkursowe dla uczniów klas I-III polegało na przygotowaniu pracy plastycznej na jeden z trzech tematów: 1) Statek kosmiczny zdolny zabrać człowieka w podróż do planety Pirx krążącej wokół gwiazdy Solaris, 2) Łazik zdolny zbadać lodowy księżyc Jowisza – Europę, 3) Satelita, który badałby zmiany klimatu na Ziemi. Projekt Iwa zatytułowany:  „Statek kosmiczny ORP „Niezwyciężony” w misji na planetę Pirx w Układzie Solaris zmontowany na orbicie okołoziemskiej – widok z góry” także ukaże się na łamach czasopisma „Urania – Postępy Astronomii”.

            Ida i Iwo zaprezentowali swoje prace podczas uroczystej gali finałowej 27 stycznia 2021 roku, w przeddzień 410 urodzin gdańskiego astronoma i matematyka Jana Heweliusza.

            Informacje o konkursie Hevelianum „W stronę gwiazd” znajdują się na stronie: https://hevelianum.pl/konkurs-w-strone-gwiazd/

             

            Gorąco zachęcamy uczniów naszej szkoły do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Astronomicznym „Astrolabium”!

             

            Podobnie jak w przypadku wcześniejszych ogólnopolskich konkursów astronomicznych: „W stronę gwiazd” Hevelianum oraz „Moje kosmiczne wakacje” Polskiej Agencji Kosmicznej, Pani Dyrektor i Nauczyciele Szkoły Podstawowej w Mokasie gorąco zachęcają Uczniów do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Astronomicznym „Astrolabium” organizowanym przez Fundację Antares oraz Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

            Więcej informacji o konkursie można znaleźć na stronie internetowej: www.astrolabium.org

             

            Bardzo serdecznie gratuluję Idzie i Iwowi Tereszkiewiczom kolejnego, jakże wspaniałego, sukcesu!

            My, nauczyciele jesteśmy z Was dumni!

            Dzielimy z Wami radość ze zwycięstwa i życzymy wielu niezapomnianych chwil w kosmicznych podróżach „W stronę gwiazd”!

             

            Ewa Więckowska-Mućka

            p. o. Dyrektora Szkoły Podstawowej w Mokasie

             

          • Konkurs "Baterie nie dostają kosza"

            Serdecznie zapraszam do udziału w tegorocznej edycji konkursu, który promuje odpowiedzialne postępowanie ze zużytymi akumulatorami oraz bateriami w sposób bezpieczny dla ludzi i środowiska.

            Zadanie dla uczniów klas 1-4 szkoły podstawowej:  

            1) Wykonaj dowolną techniką kartkę pocztową w formacie A5, ukazującą, że oddawanie zużytych baterii i akumulatorów do odpowiednich punktów zbiórki zapewnia bezpieczeństwo i zdrowie ludzi.

            2) Wyślij trzy zdjęcia pierwszej strony pracy wraz z formularzem zgłoszeniowym na adres e-mail: edukacja.ekologiczna@mmconsulting.waw.pl

            Zadanie dla uczniów klas 5-8 szkoły podstawowej:

            1) Wykonaj filmik edukacyjny trwający do 30 sekund, ukazujący, że oddawanie zużytych baterii i akumulatorów do odpowiednich punktów zbiórki zapewnia bezpieczeństwo i zdrowie ludzi.

            2) Wyślij materiał wideo w postaci pliku w formacie .mp4 lub .WAV wraz z formularzem zgłoszeniowym na adres e-mail: edukacja.ekologiczna@mmconsulting.waw.pl


             

            Termin nadsyłania prac: 31 stycznia 2021 r.
             

            Pamiętaj, że zużyte baterie i akumulatory są odpadem niebezpiecznym, a substancje w nich zawarte mogą trwale zanieczyścić glebę i wodę, a następnie przedostać się do roślin, zwierząt i ludzi. Właśnie dlatego nie można wyrzucać ich z innymi odpadami. Należy przekazywać je do specjalnie wyznaczonych miejsc odbioru lub Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), które następnie przekazują je do zakładów przetwarzania.
            Uczniowie, którzy wezmą udział w konkursie i prześlą swoją pracę na maila: barbara.brzozowska82@gmail.com otrzymają dodatkową ocenę celującą.


            Zachęcam do udziału!
            Barbara Brzozowska

             

          • 21-22 Stycznia- Dzień Babci i Dziadka

             

                  Kiedyś każdy z nas był dzieckiem i dobrze pamięta, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywają dziadkowie. 

                 Obchodzone 21-22 stycznia Święto Babci i  Dziadka  to też ważne dni w kalendarzu Szkoły Podstawowej w Mokasie. Tak naprawdę każdego dnia , dziadkowie wspierają, troszczą i dbają o swoje wnuki. Oni zawsze mają dla nich czas, darzą bezgraniczną miłością- zarówno tych młodszych i starszych. To właśnie oni potrafią cierpliwie wysłuchać problemów, marzeń i zwierzeń, które rodzą się w  głowach wnuków. Z tej właśnie okazji w ramach zajęć świetlicowych, niestety ze względu na panującą pandemię w ograniczonym składzie, uczniowie z ogromnym zaangażowaniem wykonali upominki dla swoich dziadków.

             

             

            Drogie Babcie i Drodzy Dziadkowie

             

            Z okazji Waszego święta składamy najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, szczęścia oraz długich lat życia wypełnionych radością i życzliwością.

            Życzymy, aby każdego dnia omijały Państwa zmartwienia, troski i choroby, a zdobyte doświadczenie oraz życiowa mądrość służyły innym.

             

            Wychowawcy świetlicy

             

                             

             

          • Wirtualna biblioteka dla uczniów 

            ​​​​Wirtualna biblioteka dla uczniów

             

                  Z radością informuję, że Biblioteka Narodowa zakończyła prace związane


            z realizacją Priorytetu 4 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W ramach prac, realizując postulaty Ministerstwa Edukacji i Nauki, w cyfrowej Bibliotece Narodowej sporządzono kolekcje tematyczne zawierające lektury, zarówno obowiązkowe jak i uzupełniające, znajdujące się w domenie publicznej. Są one dostępne pod linkiem:

            Lektury szkolne. Część 1. Szkoły podstawowe

                   Dostęp jest darmowy zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli i nie wymaga logowania w serwisie. W obu kolekcjach znalazło się łącznie 212 publikacji, które dostępne są online oraz do pobrania i wykorzystania na wszystkich urządzeniach mobilnych. Lektury prezentowane w serwisie mają warstwę tekstową, która pozwala
            na pełnotekstowe przeszukiwanie ich treści. Dodatkowo można znaleźć tam także audiobooki lektur, klasyki literatury, e-booki, publikacje i artykuły z czasopism naukowych oraz kolekcje tematyczne materiałów pomocniczych dla szkół pozwalających na prowadzenie zajęć online. Cyfrowa Biblioteka Narodowa jest dostępna pod adresem:

             www.polona.pl

             


            Zachęcam do korzystania!

            Nauczyciel bibliotekarz – Weronika Siejka

             

          • Uczennica Szkoły Podstawowej w Mokasie w gronie laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Polskiej Agencji Kosmicznej.

            Nasza szkoła wchodzi w Nowy , 2021, Rok ze wspaniałym sukcesem!

            Uczennica Szkoły Podstawowej w Mokasie w gronie laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Polskiej Agencji Kosmicznej „Moje kosmiczne wakacje”!

            Ida Tereszkiewicz, uczennica klasy VII, zdobyła Nagrodę II stopnia w Ogólnopolskim Konkursie Polskiej Agencji Kosmicznej „Moje kosmiczne wakacje”!

            Konkurs został przeprowadzony we współpracy z Centrum Nauki Kopernik – Europejskim Biurem Edukacji Kosmicznej (ESERO-Polska) i Hevelianum.

            Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu pracy (literackiej, plastycznej, technicznej, multimedialnej itp.) prezentującej wspomnienia z prawdziwych lub wymarzonych wakacji związanych z eksploracją przestrzeni kosmicznej oraz korzystaniem z technologii kosmicznych w życiu codziennym.

            W konkursie wzięło udział ponad 2000 uczestników, którzy zgłosili ponad 1500 różnych prac.

            Ida przygotowała film amatorski pod tytułem „Transmisja z Międzynarodowej Stacji Badawczej im. Williama Herschela na orbicie Enceladusa”, w którym opowiedziała o swoim pobycie w stacji kosmicznej, orbitującej wokół jednego z lodowych księżyców Saturna.

            W konkursie Polskiej Akademii Kosmicznej wziął udział także Iwo Tereszkiewicz, uczeń klasy II, który przygotował pracę literacko-plastyczną „Moje kosmomineralogiczne wakacje”

            Idzie Tereszkiewicz - zdobywczyni nagrody w tak niezwykłym konkursie serdecznie gratulują

            Pani Dyrektor, Nauczyciele oraz cała społeczność szkoły,

            życząc kolejnych sukcesów na szlakach kosmicznej przygody.

          • Konkurs świąteczny pt. "Kalendarz adwentowy- świąteczne zadania".

                    Z okazji Świąt Bożego Narodzenia w Mokasie poprzez fanpage świetlicy szkolnej  na FB odbył się konkurs świąteczny pt. "Kalendarz adwentowy- świąteczne zadania".

             

            Głównym celem konkursu było zachęcenie dzieci do wspólnego z rodzicami spędzania czasu.

            Chodziło o to , aby wyjątkowe świąteczne dni minęły dzieciom i rodzicom aktywnie, kreatywnie, inaczej niż zwykle.

             

            W konkursie wzięło udział 12 uczniów z kl. 1-5.

            Z kl. I

            Lena Włodarczyk

            Marysia Czubatka

             

            Z kl. II

            Marcelina Świtkiewicz

            Ksawery Serwiński

            Oliwia Dąbrowska

             

            Z kl. III

            Patrycja Świetlicka

            Szymon Świetlicki

             

            Z kl. IV

            Adam Januszewski

            Agata Świetlicka

            Sebastian Świetlicki

             

            Z kl. V

            Lena Bac

            Zosia Trojanowska

             

                    Przez 24 dni uczestnicy konkursu bardzo chętnie przysyłali wybrane przez siebie zadania.

            Komisja konkursowa jednomyślnie przyznała wszystkim uczestnikom I miejsce.

             

            Na laureatów czekały atrakcyjne nagrody: dyplomy, upominki oraz vouchery od zaprzyjaznionych ze szkołą sponsorów.

            Wyrazy szczególnego podziękowania kierujemy do : 

            Grupy "Zibi" w Chodakowie, Restauracji "Mc Donald’s" w Wójtówce, Pizzerii "Da grasso" i "Calzone" w Sochaczewie oraz baru "Niebo w gębie" w Żdżarowie.

             

            Dziękujemy tym, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w  konkursie.

            Zwycięzcom gratulujemy  i zachęcamy do uczestniczenia w kolejnych konkursach.

             

          • POMOC PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY W OKRESIE FERII ZIMOWYCH

             

            W okresie ferii zimowych uczniowie i rodzice mogą korzystać ze wsparcia, jakie oferują poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Cały czas funkcjonuje także bezpłatna infolinia  800-080-222 z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

             Poradnie PP  działają bez ograniczeń, zgodnie z wewnętrznymi procedurami funkcjonowania w stanie epidemii SARS-CoV-2. Udzielanie bezpośredniej pomocy przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne polega m.in. na prowadzeniu terapii dzieci i młodzieży oraz

            ich rodzin. Placówki te wspierają także rodziców w rozpoznawaniu potrzeb rozwojowych i edukacyjnych, możliwości psychofizycznych dzieci i młodzieży oraz w rozwiązywaniu problemów edukacyjnych i wychowawczych.

            Informujemy również, że w odpowiedzi na zagrożenia wynikające ze stanu pandemii i potrzebę zwiększenia dostępności pomocy psychologicznej dla uczniów, rodziców i nauczycieli powstała poradnia online "Zawsze jest jakieś wyjście" https://www.zawszejestjakieswyjscie.pl/.

             

            PORADNIA PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNA W SOCHACZEWIE

            Pomoc i wsparcie można uzyskać zgłaszając się do Poradni telefonicznie lub mailowo. Wsparcie psychologiczne – od poniedziałku do piątku- w godzinach 8.00-19.00   – telefon 46 862-52-19  

            Polecamy Państwu również na stronie internetowej poradni, zakładkę „Specjalista radzi”, gdzie pracownicy publikują materiały pomocne w tej niecodziennej sytuacji. W zakładce znajdują się  materiału edukacyjne, porady dla rodziców, wsparcie dla dzieci i nastolatków, ćwiczenia terapeutyczne i wiele innych, ciekawych artykułów. Serdecznie zachęcamy

            do lektury.

            Szczegółowe informacje zamieszczone są na stronie internetowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sochaczewie: http://ppp.powiatsochaczew.pl/

            e-mail:ppp.sochaczew@wp.pl

            POWIATOWE CENTRUM POMOCY RODZINIE W SOCHACZEWIE
            W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie 

            w Sochaczewie od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 19.00 pełni telefoniczny dyżur psychologiczny. Wszystkie osoby, które nie radzą sobie z izolacją podczas kwarantanny, czują niepokój, lęk, obawę o siebie lub swoich bliskich, mogą skorzystać

            z telefonicznego wsparcia psychologicznego dzwoniąc na numer 534-472-748 W sytuacjach niezwiązanych bezpośrednio z sytuacją pandemii, ale wymagających konsultacji specjalistycznej – dyżur telefoniczny od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00   

            (46) 864-18-01,513-194-028, strona internetowa:  http://pcpr.powiatsochaczew.pl/,  pcprsoch@powiatsochaczew.pl 

             

            DZIECIĘCY TELEFON ZAUFANIA RZECZNIKA PRAW DZIECKA I CZAT INTERNETOWY DEDYKOWANY DZIECIOM

            Szanowni Państwo,

            Rzecznik Praw Dziecka zainicjował przedsięwzięcie stanowiące jedną z możliwości odpowiedzi na potrzeby dzieci i młodzieży zmagających się z kryzysem psychicznym. Zważywszy na sytuację związaną z panującą pandemią koronawirusa oraz wiążącymi się

            z nią przymusem izolacji, ograniczenia kontaktów, w tym też utrudnionej możliwości uzyskania pomocy psychologicznej, uruchomił całodobowy Dziecięcy Telefon Zaufania -  800 12 12 12  i dedykowany młodym ludziom czat internetowy na stronie: http://brpd.gov.pl/sos-czat

            Więcej na ten temat przeczytać można przeczytać na stronie

            http://brpd.gov.pl/.../startuje-calodobowy-dzieciecy.../ 

            Podejmując kontakt za pośrednictwem tych dwóch kanałów komunikacji dziecko może uzyskać natychmiastowe wsparcie, podzielić się swoimi przeżyciami i wspólnie

            ze wspierającą osobą dorosłą zastanowić się nad rozwiązaniem swoich problemów.

             

             

          • Ferie po Królewsku online

            Ferie po Królewsku online,  
            w siedmiu Rezydencjach Królewskich

             

            Kochani Uczniowie,

            serdecznie zapraszamy do udziału w wirtualnych spotkaniach w sieci - „Ferie po Królewsku online” w 7 rezydencjach królewskich: Zamku Królewskim w Warszawie, Zamku Królewskim na Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie, Muzeum Zamkowym w Malborku, Muzeum Okręgowym w Zamku Królewskim w Sandomierzu, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, Zamku Lubelskim –Muzeum Narodowe w Lublinie.
            Przez 14 dni, od 4 do 17 stycznia 2021, na stronach internetowych i kanałach mediów społecznościowych będą publikowane aktywności dla dzieci i młodzieży w różnym wieku. Rezydencje zapraszają do zwiedzania z Idą Nowakowską w cyklu „Muzeum oczami dziecka”, a znani youtuberzy na „Zamkowe Trendy”. Na „Muzyczny spacer po Rezydencjach Królewskich” oraz warsztaty zabierze wszystkich chętnych Piotr Rubik, a w świat baśni i legend przeniosą najmłodszych Joanna Moro i Agata Załęcka – lekturą „Królewskich bajek”. Codziennie dodatkowe atrakcje, warsztaty oraz konkursy. Aktualne informacje znajdziecie na podanych stronach: 
            Zamek Królewski w Warszawie http://www.zamek-krolewski.pl
            Zamek Królewski na Wawelu https://wawel.krakow.pl/
            Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie https://www.lazienki-krolewskie.pl
            Muzeum Zamkowe w Malborku  https://zamek.malbork.pl/
            Muzeum Okręgowe w Zamku Królewskim w Sandomierzu http://www.zamek-sandomierz.pl/
            Zamek Królewski w Lublinie  https://www.mnwl.pl
            Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka https://muzeum.wieliczka.pl/

             

          • Święta Nocy Niepojęta

                            Święta Bożego Narodzenia to najpiękniejszy czas, na który z niecierpliwością czekamy. Gorączkowe przygotowania nie mogą jednak przesłonić rodzinnej atmosfery,
            w której od wielu lat praktykujemy różne świąteczne obyczaje.

                        W tym trudnym i specyficznym dla nas wszystkich okresie uczniom kl. IV, V, i VI Szkoły Podstawowej w Mokasie, w ramach zajęć koła artystyczno – kulturowego udało się przygotować przedstawienie, utrwalające tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe pt. „Święta nocy niepojęta”. Ze względu na panującą pandemię nie mogliśmy zaprosić gości. Występ odbył się 18 grudnia 2020r. bez publiczności. Uczniowie zostali przygotowani przez nauczycielkę języka polskiego – p. Renatę Zakowaną. Próby trwały jedynie 10 dni.
            W stworzenie widowiska zaangażowali się:

            Kacper Misiak ucz. kl. IV,

            Agata Świetlicka kl. IV,

            Sebastian Świetlicki kl. IV,

            Hubert Misiak ucz. kl. V,

            Zofia Trojanowska ucz. kl. V,

            Maja Janicka ucz. kl. VI,

            Wiktoria Kowalska ucz. kl. VI,

            Marta Pływaczewska ucz. kl. VI,

            Weronika Pływaczewska ucz. kl. VI,

            Roksana Świtkiewicz ucz. kl. VI.

                        Pomysłodawczynią przedsięwzięcia była Pani Ewa Więckowska-Mućka – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Mokasie, która zaszczyciła nas swoją obecnością.

            Serdecznie dziękuję uczniom za ogromny trud włożony w przygotowania, wytrwałość podczas prób oraz pomoc w dekorowaniu sali. Ogromne podziękowania kieruję do Rodziców za zaangażowanie i wyrozumiałość. Dziękuję również Pani Iwonie Rzepeckiej – operatorowi kamery, za pomoc w dekoracji.

            Zapraszamy do obejrzenia filmu.

            Renata Zakowana

          • Uroczyste Jasełka w Oddziale Przedszkolnym w Mokasie

            Święta Bożego Narodzenia są najbardziej rodzinnymi i ciepłymi świętami, pozwalającymi poczuć serdeczność i miłość wszystkich wokół. Zarówno dzieci jak i dorośli z niecierpliwością oczekują ich nadejścia.

            Ten magiczny czas, tę piękną atmosferę dało się odczuć również w naszym przedszkolu.

            W piątek 18 grudnia grupa przedszkolna pod opieką wychowawczyni Dagmary Witte-Kubik, przygotowała Jasełka, czyli widowisko o Bożym Narodzeniu. Ze względu na panujące obostrzenia odbyły się one w formule online bez udziału szerszej publiczności.

            Przedszkolaki z ogromnym zaangażowaniem wcieliły się w postacie związane z narodzinami Pana Jezusa, prezentowały swoje umiejętności recytatorskie, wokalne i taneczne. Był więc Józef i Maryja, aniołowie, pastuszkowie i Królowie. Taniec aniołków i pasterzy. Wszyscy we wspaniałych strojach, przygotowanych przez rodziców, prezentowali się doskonale na tle bożonarodzeniowej dekoracji. Po przedstawieniu, Pani dyrektor podziękowała przedszkolakom i pani za przygotowanie Jasełek oraz życzyła zdrowych i spokojnych świąt, spędzonych w rodzinnej atmosferze oraz pomyślności w Nowym Roku.

             

             

             

          • Kochani Uczniowie, Drodzy Rodzice i Przyjaciele Szkoły Podstawowej w Mokasie

            Przed nami najpiękniejsze dni w roku, poprzedzone oczekiwaniem i starannymi przygotowaniami. Już niedługo światło Betlejemskiej Gwiazdy obwieści Światu Narodzenie Pana. Rozkołyszą się i rozdźwięczą dzwony, zabrzmią kolędy, popłyną serdeczne życzenia, które wyrażą ludzką radość, wzajemną miłość, życzliwość i przyjaźń.

            Tegoroczne Święta Bożego Narodzenia będą jednak trochę inne, będą jednak wyjątkowe. Przychodzą, bowiem, w szczególny czas, którego doświadczamy, czas naznaczony w niejednym domu chorobą, rozłąką, bólem pożegnania. W tym roku, jak rzadko kiedy, zrozumiemy, że to, mówiąc słowami księdza Jana Twardowskiego, „święta wielkiej dojrzałości chrześcijanina”.

             

            Oto „Jezus przychodzi na świat i prowadzi nas poprzez wszystkie tajemnice i radosne, i bolesne, poprzez powszednie dni z szarymi kartkami w kalendarzu zachlapanymi deszczem”.

             

            Życzmy sobie wzajemnie tego, co nie przeminie jak świąteczna dekoracja, co nie ucichnie wraz z ostatnią kolędą. Życzmy sobie tego wszystkiego, co dobre i trwałe, co w nas zostanie i będzie promieniować światłem na innych ludzi.

             

            Niech Święta Bożego Narodzenia upłyną nam wszystkim w cieple i bliskości Rodzin, niech pomnożą radość ze wzajemnej obecności, niech pozwolą poznać się lepiej i pokochać mocniej.

             

            A Nowy Rok niech umocni w każdym z nas nadzieję, że bez względu na to, co nam przyniesie, znajdziemy w sobie dość siły, aby pokonać słabości i choroby, nieprzewidziane trudności i wszelkie przeciwności losu.

             

            Ewa Więckowska-Mućka

            p.o. Dyrektora Szkoły