•  

        Deklaracja dostępności

        Deklaracja Dostępności wykonana została na podstawie art. 10. ust. 1. Ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych (Dz. U. poz. 848), dalej zwanej „ustawą o dostępności cyfrowej” w związku z wdrożeniem WCAG 2.1.

        Celem publikacji Deklaracji Dostępności jest umożliwienie zapoznania się z informacjami dotyczącymi dostępności Szkoły Podstawowej w Mokasie. Deklaracja dostępności spełnia wymagania zawarte w art. 5 Ustawy o dostępności cyfrowej i jest w pełni dostępna cyfrowo.

        Wstęp

        Szkoła Podstawowa w Mokasie zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia                  4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.

        Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej Szkoły Podstawowej w Mokasie o nazwie https://szkolamokas.edupage.org/

        Szkoła Podstawowa w Mokasie informuje, że jej serwis internetowy budowany jest w oparciu o generator, udostępniany przez Librus librus.pl na serwerze Edupage edupage.org/.

        Generator WWW został przygotowany w taki sposób, aby umożliwić prowadzenie strony internetowej zgodnie z istotnymi wymogami standardu WCAG, określonymi w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 4 kwietnia 2019 r. w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych.

        Daty publikacji i aktualizacji

        Data publikacji strony internetowej: 2020-03-13

        Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2020-09-11

        Status pod względem zgodności z ustawą

        Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych                i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej:

        • wiele zdjęć, obrazów, grafik i innych informacji nietekstowych nie posiada alternatywnej wersji tekstowej,
        • filmy nie posiadają napisów dla osób głuchych, audiodeskrypcji i warstwy tekstowej,
        • niektóre z zamieszczonych informacji są w postaci artykułów lub załączników, które nie są dostępne cyfrowo w całości, bo zostały opublikowane przed wejściem w życie Ustawy o dostępności cyfrowej lub nie są wykorzystywane do realizacji bieżących zadań,
        • linki dokumentów do pobrania mają jedynie informacje o jego formacie, brak jest informacji o rozmiarze lub, ewentualnie, o języku

        W ramach dostępności cyfrowej na stronie zastosowano:

        • zmianę rozmiaru tekstu: oprócz napisów rozszerzonych oraz tekstu w postaci grafiki, rozmiar tekstu może zostać powiększony do 200% bez użycia technologii wspomagających oraz bez utraty treści lub funkcjonalności (kryterium 1.4.4 AA) -lokalizacja górny prawy róg strony oraz dolny lewy róg strony,
        • zmianę koloru elementów strony przez użytkownika (kryterium 1.4.3 AA),
        • wskazanie języka strony w atrybucie „lang” i jego zmianę w zależności od wybranego na stronie języka (kryterium 3.1.1 A)
        • obsługę przeglądarki za pomocą standardowych skrótów klawiaturowych.

        Szkoła Podstawowa w Mokasie informuje, że nie posiada aplikacji mobilnej placówki. Więcej informacji o dostępności cyfrowej można znaleźć na stronie Ministerstwa Cyfryzacji https://www.gov.pl/web/cyfryzacja .

        Data sporządzenia Deklaracji i metoda oceny dostęp.ności cyfrowej

        Oświadczenie sporządzono dnia 2020-09-11

        Oświadczenie sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez Szkołę Podstawową w Mokasie

        Informacje zwrotne i dane kontaktowe

        W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Adres poczty elektronicznej zdalnymokas@wp.pl. Kontaktować można się także telefonicznie pod numerem telefonu: 46 863 36 67. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności.

        Koordynator: Ewa Więckowska-Mućka, zdalnymokas@wp.pl

        Dane teleadresowe:

        Szkoła Podstawowa w Mokasie, 96-500 Sochaczew

        Mokas 26

        96-500 Sochaczew

        e-mail: sp.mokas@wp.pl

        tel.: (+46) 863 36 67

        Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji. Szkoła Podstawowa w Mokasie powinna zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, podając termin, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, Szkoła Podstawowa w Mokasie zaproponuje alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy Szkoła Podstawowa w Mokasie odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich na stronie https://www.rpo.gov.pl/.

        Dostępność architektoniczna

        Szkoła Podstawowa w Mokasie mieści się w budynku pod adresem Mokas 26, gmina Sochaczew.

        Opis dostępności wejścia do budynku i przechodzenia przez obszary kontroli

        Do budynku prowadzą trzy wejścia. Główne, od drogi gminnej (strona południowa), posiadające podjazd przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

        Wejście z boku budynku (strona wschodnia) posiada jeden stopień schodowy. Otwierane jest okazjonalnie.

        Wejście od strony oddziału przedszkolnego (strona północna) posiada schody oraz podjazd przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Wejście to jest przeznaczone dla oddziału przedszkolnego.

        Budynek jest dwukondygnacyjny. Osobami oddelegowanymi do udzielania informacji są pracownicy obsługi. Drogi ewakuacyjne wewnątrz budynku są oznakowane oznaczeniami wizualnymi.

         

         

        Opis dostępności korytarzy, schodów i wind

        Dla osób na wózkach inwalidzkich dostępny jest korytarz i pomieszczenia na parterze oraz zastępcza sala rekreacyjna. Szkoła nie dysponuje toaletą przystosowaną dla osób niepełnosprawnych.

        Na schodach prowadzących na piętro szkoły zamontowane są poręcze po zewnętrznej stronie, szerokość i wysokość schodów jest zgodna z przepisami i adekwatna do liczby osób przebywających w budynku. Schody są pełne, proste, bez zwisów i podcięć, a krawędzie pierwszego i ostatniego stopnia oznaczone są pasami kontrastującymi z kolorem nawierzchni schodów.

        Budynek nie posiada dźwigu osobowego, podnośnika osobowego ani schodałazu.

        Opis dostosowań, na przykład pochylni, platform, informacji głosowych, pętlach indukcyjnych

        W budynku nie ma pętli indukcyjnych, platform oraz informacji głosowych. Nie ma także oznaczeń w alfabecie Braille'a ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących. Zastosowane są jedynie oznaczenia wizualne.

        Informacje o miejscu i sposobie korzystania z miejsc parkingowych wyznaczonych dla osób

        niepełnosprawnych.

        Szkoła nie posiada wyznaczonego parkingu. W związku z przygotowaniami do budowy ogólnodostępnego boiska sportowego i zmian w terenie przyszkolnym, parkowanie samochodów dopuszczane jest w obrębie nawierzchni dawnego boiska (teren od północnej strony obiektu). Nie ma wyznaczonych miejsc parkingowych, w tym dla osób niepełnosprawnych.

        Informacja o prawie wstępu z psem asystującym i ewentualnych uzasadnionych ograniczeniach.

        Szkoła Podstawowa w Mokasie zapewnia wstępu do budynku i wszystkich jego pomieszczeń osobie korzystającej z pomocy psa asystującego, o którym mowa w art.2 pkt 11* Ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U.z2020r. poz.426, 568 i 875),

        Informacje o możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego na miejscu lub online.

        Budynek nie jest wyposażony w aplikację tłumacza polskiego języka migowego (PJM) online. Żaden z pracowników szkoły nie jest przeszkolony w zakresie tłumacza polskiego języka migowego ani tłumacza-przewodnika.

         

         

        Informacja o dostępności pomieszczeń szkolnych

        W szkole zastosowano pogrupowania sal dla poszczególnych grup wiekowych, jednak pomieszczenia te nie są przystosowane dla osób z różnymi niepełnosprawnościami. Szkoła Podstawowa w Mokasie oferuje zajęcia świetlicowo-opiekuńcze, które odbywają się w jednej z trzech wyznaczonych do tego celu salach.

        Szkoła nie dysponuje: salą gimnastyczną (jedynie zastępczą salą rekreacyjną), stołówką, salami rewalidacyjnymi, gabinetem profilaktyki zdrowotnej. Zajęcia rewalidacyjne, zajęcia z pedagogiem odbywają się w odrębnym pomieszczeniu, które w wyjątkowych sytuacjach może być wykorzystywane jako pokój wyciszenia.

        Informacja o standardzie dostępności otoczenia obiektu oświatowego – terenów sportowych i rekreacyjnych

        W związku z przygotowaniami do budowy ogólnodostępnego boiska sportowego i zmian w obrębie terenu przyszkolnego, szkoła aktualnie nie posiada w pełni zagospodarowanego terenu sportowego i rekreacyjnego.

        Wybudowana ze środków unijnych zewnętrzna siłownia nie jest dostosowana dla osób niepełnosprawnych, a plac zabaw został wyłączony z użytkowania ze względu na pandemię Covid-19 oraz z powodu stanu technicznego niektórych urządzeń, wymagających odnowienia lub naprawy.