Klasa pierwsza zrealizowała zadania marcowe w ramach innowacji pedagogicznej „Literki w akcji”. Uczniowie i tym razem wybrali do wykonania dwa zadania.
Pierwsze zadanie „Słomkowa litera” polegało na przenoszeniu literek do szablonu z wyrazami za pomocą ust i słomek. Uczeń musiał zasysać pojedyncze, kolorowe litery w kółkach i przenosić do szablonu. Zadanie to nie było proste, ponieważ wymagało od uczniów szybkiego rozpoznania różnicy pomiędzy pismem drukowanym na szablonie, a pisanym w kółkach, które trzeba było przenieść.
Drugie zadanie „Pacnij literę” polegało na tym, że uczniowie w dwóch grupach rywalizowali o szybkość rozpoznawania i wyszukiwania liter. Na ławkach porozkładane były litery (małe i duże) z muchami. Nauczyciel losował z karteczek z literkami, jedną karteczkę z literką i głośno ją wypowiadał. Wybrani członkowie z grup musieli jak najszybciej znaleźć wywołaną literę z muchą i pacnąć ją klepką. Punkt zdobywała grupa, której zawodnik pacnął taką literę jako pierwszy.
Podczas wykonywania tych zadań uczniowie nie tylko ćwiczyli rozpoznawanie liter, ale także rozwijali koordynację wzrokowo – ruchową, szybkość reakcji, koncentrację, spostrzegawczość, zwinność manualną oraz umiejętność koncentracji i pracy pod presją czasu.
Ta metoda nauki przekształca proces edukacji w aktywną, angażującą i przyjemną formę spędzania czasu, jednocześnie zachęcając uczniów do zdrowej rywalizacji.