• 229 Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

            Drodzy Rodzice i Uczniowie!


             3 maja będziemy świętować 229 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, którą w 1791 roku, właśnie w tym dniu, ogłosił Sejm Czteroletni. W nowożytnej Europie nasza konstytucja była drugim, po korsykańskiej, a na świecie trzecim, po amerykańskiej, tak nowoczesnym aktem prawnym. Obchody tego wydarzenia, zapewne, zapamiętamy szczególnie mocno, z powodu wyjątkowej sytuacji, w której znaleźliśmy się wszyscy. Aby podkreślić wagę tego ważnego dla nas, Polaków, wydarzenia, zapraszamy na niepowtarzalne wirtualne lekcje historii do Zamku Królewskiego w Warszawie. Poniżej znajdą Państwo propozycje tematów lekcji, przy okazji których zapraszamy chętnych uczniów do wykonania następujących zadań: - uczniowie klas I–III – załączniki pdf: 1 i 2 - uczniowie klas IV–VIII – załączniki pdf: 3 i 4  Zapraszamy także do obejrzenia filmu pt.: „Konstytucja 3 maja. Historia prosto z Zamku”: https://www.youtube.com/watch?v=wCsmTBkxy5I&feature=emb_logo

            Przypominamy o wywieszeniu własnej flagi i wspólnego świętowania w domach rodzinnych.  

          • Uwaga, zawieszenie zajęć edukacyjnych w placówkach oświatowych w Polsce zostało wydłużone do 24. 05. 2020 r.

            Warszawa, 24 kwietnia 2020 roku

             

            Kształcenie na odległość w szkołach i placówkach przedłużone do 24 maja br.
             

            Do 24 maja br. przedłużona została przerwa w nauczaniu stacjonarnym w jednostkach systemu oświaty. Nauka będzie się odbywać na odległość. Dziś, 24 kwietnia br. Minister Edukacji Narodowej podpisał nowelizację stosownego rozporządzenia.

             

            Wobec utrzymującej się wysokiej liczby zachorowań wywołanych rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19 przepisami rozporządzenia z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 Minister Edukacji Narodowej zdecydował
            o podjęciu działań profilaktycznych, zapobiegających rozprzestrzenianiu się wirusa wśród dzieci i młodzieży i ograniczeniu – w terminie od 27 kwietnia do 24 maja 2020 r. – działalności niektórych jednostek systemu oświaty.

             

            Przypomnijmy, że w czasie ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych związanego z zagrożeniem epidemiologicznym nauka jest realizowana na odległość. Za jej organizację odpowiada dyrektor szkoły.

            Podstawa prawna

             

            Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 kwietnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku
            z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

             

            Departament Informacji i Promocji

            Ministerstwo Edukacji Narodowej

             

          • Pszczoły ludziom, ludzie pszczołom

            „Pszczoły ludziom, ludzie pszczołom”

             

             

             

            Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie


                 Fundacja Tulipan oraz Greenpace Polska wspiera ogólnopolską akcję ratowania pszczół 
            i owadów zapylających. Przemysłowa działalność człowieka, zmiany w systemie uprawy roślin powodujące zanik naturalnej bioróżnorodności czy stosowanie pestycydów w rolnictwie, sadownictwie i leśnictwie, szczególnie w okresie kwitnienia roślin, to tylko niektóre z wielu przyczyn, powodujących zwiększone wymieranie rojów pszczelich i innych owadów zapylających. Taka sytuacja stanowi olbrzymie zagrożenie dla człowieka. 
            Większość roślin występujących na Ziemi wymaga zapylenia przez owady.  Od pszczół zależy życie na ziemi.  Miodne pszczoły to tylko 10% populacji.
                W naszej szerokości geograficznej, aż 80% roślin to gatunki owadopylne. Owoce, warzywa i kwiaty bez pszczół przestałyby istnieć.  Niestety populacja owadów maleje- trzeba im pomóc.
            Tylko w ten sposób można powstrzymać degradację  natury.

            Zachęcamy wszystkich „Młodych Ekologów” z naszej szkoły do zakładania ogrodów, skwerów przyjaznych dla pszczół, sadzenia kwiatów na balkonie lub na działce.  To nie tylko pożyteczne działania, ale także szalenie modne !
            Cala Polska realizuje program ratowania pszczół, 
            zatem przyłączcie się i WY.
            Uczniowie, którzy prześlą 2 zdjęcia ze swoich przydomowych ogródków wraz z ich mieszkańcami (owadami) nagrodzimy dodatkową oceną z przyrody lub biologii. Prace prosimy przesyłać na wskazany adres mailowy nauczycieli.

             

            Barbara Brzozowska
             

          • 19.04.1943 Powstanie w Getcie Warszawskim

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

                Dziś, 19 kwietnia 2020 roku, mija 77 rocznica powstania w Getcie Warszawskim. Powstanie, skazanych na głodową śmierć, Żydów uwięzionych w getcie stało się jednym z najważniejszych wydarzeń mrocznego okresu II Wojny Światowej.

            Bohaterski zryw Żydów był nie tylko pierwszą tak dużą akcją organizacji konspiracyjnych na terenie okupowanej Polski, ale też pierwszym powstaniem w europejskich miastach okupowanych przez Niemców. Wydarzenia w warszawskim getcie pokazały, że mimo tak nierównych sił można przeciwstawić się okupantowi i walczyć o swoją godność i honor.

            Od wielu lat symbolem upamiętniającym odwagę powstańców w getcie stał się żonkil. To te kwiaty, co roku, w rocznicę powstania pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie składał Marek Edelman, jeden z przywódców powstania.

            W rocznicę bohaterskich wydarzeń, zainteresowanych zapraszamy na wirtualny spacer po miejscach związanych z gettem warszawskim: https://youtu.be/IZ0au7cdBOg oraz do wirtualnego udziału w zajęciach edukacyjnych online w ramach akcji „Żonkile” zorganizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN: https://polin.pl/pl/zonkile-2020-wydarzenia-edukacyjne

             

          • Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu

             

             

                   Dzień Ziemi obchodzony jest od 1970 roku i jego celem jest zwrócenie uwagi na kwestie ochrony środowiska naturalnego, w tym promowanie zachowań proekologicznych. Wiodącym tematem tegorocznej 50. edycji tego święta będą działania na rzecz ochrony klimatu, w szczególności zaakcentowanie wyzwań związanych z zachodzącymi zmianami klimatycznymi.

            Z tej okazji resort klimatu w Ministerstwie Klimatu organizuje warsztaty on-line dla uczniów klas 7-8 szkół podstawowych i starszych. Podczas zajęć przybliżona zostanie tematyka globalnego ocieplenie, zapobiegania zmianom klimatycznym oraz odnawialnych źródeł energii. Warsztaty odbędą się w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego "Postaw na Słońce" promującego odnawialne źródła energii.

            Jak wziąć udział w warsztatach ?

            • Wejść z domowego komputera 22.04.20   godz. 11.40 na www.dzienziemiwmk.pl – postępować zgodnie z instrukcjami. Formularz poprosi o imię, nazwę szkoły
              i miejscowość. Po zarejestrowaniu będziecie pełnoprawnymi uczestnikami warsztatów.

            Gorąco zachęcam wszystkich „Młodych Ekologów” do udziału w warsztatach. Możliwość uzyskania oceny z biologii lub geografii po przesłaniu krótkiej recenzji na maila nauczyciela przedmiotu.

             

            Barbara Brzozowska

             

          • Kolejny etap prac przy szkole zakończony!

            Z przyjemnością i radością informujemy, że kolejny etap prac na terenie przyszkolnym został zakończony. Dzięki hojności naszej szkolnej Rady Rodziców, naszych wyjątkowych sąsiadów - Ochotniczej Straży Pożarnej, prywatnym darczyńcom, Państwu Frukaczom – właścicielom Stajni Rzęszyce, teren przed szkołą przyozdobił szpaler ozdobnych krzewów i drzew. Mamy nadzieję, że zieleń odnowionego trawnika już wkrótce dopełni efektu całości.

            Jeszcze raz dziękuję Naszym Przyjaciołom za wsparcie, a pracownikom obsługi szkoły za zaangażowanie i ofiarną pomoc w upiększaniu terenu wokół Naszej Szkoły.

            Ewa Więckowska-Mućka

             

          • Już jest!!!

            Już jest!!!

            Dyrektor, Rada Pedagogiczna, Uczniowie i Rodzice składają na ręce Pań Sołtysów Mokasu i Dzięglewa bardzo serdeczne podziękowanie za przekazane fundusze, dzięki którym już od dziś możemy się cieszyć ważnym dla szkoły obiektem – nowoczesną i funkcjonalną wiatą rowerową.

            Wiata, wykonana przez firmę „Soprano” z Częstochowy, została zamontowana na terenie przed szkołą, aby zwiększyć bezpieczeństwo uczniów, dojeżdżających rowerami do szkoły. Teren, przygotowany przez firmę „Ernest Gala Galaktyka”, został odpowiednio utwardzony, odwodniony i pokryty kostką w czerwono-granitową szachownicę.

            Firmom serdecznie dziękujemy za profesjonalnie wykonane obiekty, które nie tylko zwiększą bezpieczeństwo uczniów, zabezpieczą ich mienie, ale także podniosą walory estetyczne placu przed szkołą.

            Już wkrótce wiosennie zazielenione trawniki oraz krzewami ozdobione klomby dodatkowo upiększą teren naszej szkoły.

          • Wiosenna przerwa świąteczna w szkołach

            Wiosenna przerwa świąteczna w szkołach od 9 do 14 kwietnia 2020 r.

             

                 

            Informujemy, że od 9 do 14 kwietnia br. w szkołach będzie trwać wiosenna przerwa świąteczna. W czwartek 9 i piątek, 10 kwietnia br. szkoły nie będą prowadzić zajęć dydaktyczno-wychowawczych z uczniami w formie kształcenia na odległość, ani zajęć opiekuńczych (świetlicowych) dla uczniów.

             

            Natomiast przedszkola, jako placówki nieferyjne, do 10 kwietnia br. prowadzą swoją działalność z dziećmi zgodnie z przepisami prawa o czasowym ograniczeniu funkcjonowania jednostek systemu oświaty.

            Podstawy prawne:

            1. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz.U.z 2017 r. poz. 1603 z późn. zm.) - § 3 ust.1 pkt 3. 
            2. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 410 z późn. zm.).
            3. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświatyw związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 493 z późn. zm.).

             

            Data publikacji 01.04.2020

            Osoba wytwarzająca/odpowiadająca za informację:Materiały Ministerstwa Edukacji Narodowej

            Osoba udostępniająca informację:Kornelia Szczepaniak

          • List do rodziców i uczniów klasy VIII w sprawie próbnego egzaminu

            Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie klasy VIII!

            Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz okręgowe komisje egzaminacyjne przygotowują materiały do przeprowadzenia próbnego egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, matematyki oraz języków obcych nowożytnych (angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego). Nasza szkoła jest zainteresowana przeprowadzeniem takiej próby od 30 marca do 1 kwietnia br.

            Propozycja próbnego egzaminu to element wspólnych działań CKE i Ministerstwa Edukacji Narodowej, aby w czasie zawieszenia zajęć edukacyjnych wesprzeć szkoły w ich bieżących zadaniach.

            W Szkole Podstawowej w Mokasie w poniedziałek, wtorek i środę,

            czyli w dniach 30.03-01.04. 2020 r. próbny egzamin będzie mieć następujący przebieg:

            1.  W godzinach 10.00 – 100 rodzic ucznia klasy VIII lub inna dorosła, wyznaczona przez niego osoba( ważne upoważnienie) może odebrać ze szkoły przygotowany wydruk arkusza do egzaminu kolejno: z języka polskiego, matematyki, języka angielskiego.
            2. W domu, po dostarczeniu koperty z arkuszem, w wyznaczonym czasie i w przeznaczonym na tę pracę miejscu, uczniowie samodzielnie wykonują polecenia z arkusza egzaminacyjnego ,wprowadzając, zgodnie z instrukcją, odpowiedzi na przeznaczoną do tego kartę odpowiedzi.
            3. Po wykonaniu zadań uczniowie wkładają swoje arkusze i karty odpowiedzi do kopert.
            4. Rodzic lub dorosła osoba, wyznaczona przez rodzica, niezwłoczne, jednak nie później niż do godziny 15.00, odwozi kopertę z zawartością do szkoły. Koperty z zadaniami egzaminacyjnymi zostają przekazane nauczycielom języka polskiego, matematyki, języka angielskiego do sprawdzenia.
            5. Nauczyciele, najpóźniej po tygodniu, poinformują uczniów i rodziców o wynikach egzaminu próbnego. Nauczyciele po egzaminie, w wyznaczonym na konsultacje czasie, będą mogli porozmawiać z uczniami na temat egzaminacyjnych zadań.

             

            Uwaga!

            Uprzejmie prosimy rodziców o zachowanie obowiązującej, bezpiecznej  odległości na terenie przed i w szkole przy odbiorze oraz oddawaniu kopert z egzaminacyjnymi arkuszami.

             

            Wszystkim życzę dobrego zdrowia, a uczniom powodzenia na próbnym egzaminie, Ewa Więckowska-Mućka

          • List do Rodziców

            Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice i Opiekunowie!

            Szkoła Podstawowa w Mokasie, podobnie jak wszystkie szkoły w Polsce w obliczu epidemii stanęły przed poważnymi wyzwaniami. Na podstawie rozporządzeń Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-191 , oraz w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-192 , w porozumieniu z Organem Prowadzącym Szkołę przygotowujemy się do takich rozwiązań, które umożliwiają organizację i realizację procesu kształcenia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

            Celem tych działań jest umożliwienie realizacji podstawy programowej z uwzględnieniem ograniczeń wynikających ze specyfiki zajęć realizowanych z wykorzystaniem metod i technik nauczania zdalnego.

            My, nauczyciele i wychowawcy Państwa dzieci ,zdajemy sobie sprawę, jak wyjątkowo ważna stała się Państwa rola w obecnej sytuacji. Tym mocniej zachęcamy Państwa do podjęcia współpracy z naszą szkołą w zakresie organizacji nauczania w nowych warunkach. Zapraszam do kontaktu z nauczycielami, wychowawcami i ze mną. Wymiana uwag, doświadczeń, spostrzeżeń będzie na pewno sprzyjać podnoszeniu jakości kształcenia uczniów, co jest niewątpliwie naszym wspólnym i najważniejszym celem.

            Jednocześnie zachęcam Państwa do zapoznania się z opracowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej „Poradnikiem dla Rodziców”. Mogą znaleźć tam Państwo wskazówki, które wydają się pomocne w kształceniu na odległość. Narzędzia i aplikacje wykorzystywane do kontynuowania nauki na odległość, mogą także wspierać rozwijanie pasji, zainteresowań Państwa dzieci i na stałe stać się ważnym elementem ich kształcenia. Wszystkim Mamom i Tatom, całym Rodzinom życzę na ten trudny czas niezawodnego zdrowia, pogody ducha, wytrwałości i siły w trudnych chwilach, a przede wszystkim wiele radości z codziennych sukcesów i postępów Państwa dzieci-naszych uczniów.

            Ewa Więckowska-Mućka

          • Z Poradnika dla Rodziców MEN

            Z Poradnika dla Rodziców MEN

             

            Rodzicu,

            W obecnej sytuacji nauka w domu jest koniecznością. Trzeba jednak pamiętać, że ten szczególny czas powinien być przeznaczony nie tylko na naukę, ale także na rozwijanie pasji i zainteresowań dziecka oraz na odpoczynek i wzmacnianie relacji rodzinnych. Zaplanuj czas dziecka i podziel go na np. cztery grupy:

             edukacja - będą to np.: indywidualna praca ucznia z materiałami przekazanymi czy wskazanymi przez nauczyciela i według jego wskazówek, zajęcia prowadzone przez nauczyciela on-line (w czasie rzeczywistym) oraz inne formy nauki ucznia (w tym wykonywanie prac domowych, ćwiczeń, lektura),

             sport - w obecnej sytuacji to przede wszystkim wszelkiego rodzaju aktywności ruchowe możliwe do wykonania w warunkach domowych, w tym proste rozgrzewki/rozciągania,

             dom - to obowiązki domowe, w których wypełnianie dziecko powinno być zaangażowane (sprzątanie, pomoc przy posiłkach), obowiązki, czasem najbardziej żmudne mogą być atrakcyjne, bo jest to czas spędzony wspólnie z rodziną,

             rozrywka - to każda forma zabawy i odpoczynku, która minimalizuje poczucie braku kontaktu z rówieśnikami, okazja do podzielenia się z dziećmi swoimi pasjami, wspólne gry planszowe. Nauka w domu, w sposób bardziej samodzielny, staje się rzeczywistością. Zachęcaj swoje dziecko do samodzielnej pracy. Pozostań w kontakcie z wychowawcą i nauczycielami. Udostępnij im swój numer telefonu, adres mailowy, sprawdzaj stronę internetową szkoły. Zgłaszaj szkole na bieżąco swoje spostrzeżenia i wnioski, w szczególności dotyczące przebiegu uczenia na odległość, np. trudności techniczne, zasoby i możliwości sprzętowe dostępne dla Twojego dziecka. Pomóż dziecku, szczególnie w przypadku dzieci młodszych, zorganizować warunki do nauki w domu - kącik, pomieszczenie, dostęp do komputera, tablet itd. Wspólnie z dzieckiem ustalcie godziny nauki, przeplatane odpoczynkiem (zabawa, sport, rozrywka) lub innymi aktywnościami, np. prace w domu na rzecz rodziny. Zachęcaj dziecko do systematycznego uczenia się. Nagradzaj za pilność, systematyczność i samodzielną naukę. Pomóż dziecku w pobieraniu materiałów, zrozumieniu poleceń. Motywuj do samodzielnego rozwiązania zadań, doradź, w jaki sposób ma przechowywać pobrane materiały i swoje rozwiązania. Jeżeli Twoje dziecko zdaje w tym roku egzamin ósmoklasisty, zachęć do skorzystania z materiałów publikowanych przez CKE, w tym z próbnych testów. Zwróć szczególną uwagę dziecka na bezpieczne korzystanie z Internetu. Przydatne informacje dotyczące zasad bezpieczeństwa w sieci znajdziesz na stronie https://ose.gov.pl/pakiety-edukacyjne Nadzoruj działania dziecka w sieci i rozmawiaj z nim o podejmowanych przez nie aktywnościach. Sprawdzaj komunikaty publikowane na stronach Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Cyfryzacji, dotyczące planowania i realizacji nauki zdalnej:

            https://www.gov.pl/web/edukacja/nauka-zdalna

            https://www.gov.pl/web/edukacja/lekcje-z-internetu

            https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/nauczycielu-poprowadz-lekcje-online

          • Komunikat Kuratorium

            Szanowni Rodzice i Opiekunowie! W związku z sytuacją występowania koronawirusa w Polsce, a także mając na uwadze wprowadzenie nowych zasad bezpieczeństwa, w tym ograniczenia w przemieszczaniu się, Mazowiecka Policja w trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży apeluje o wzmożenie nadzoru nad pociechami. W tym trudnym dla wszystkich okresie, szczególnie istotne jest, aby respektować ustanowione zasady, a dzieci i młodzież uczulić na konieczność zaniechania kontaktów bezpośrednich z rówieśnikami, unikanie miejsc publicznych oraz pozostanie w domach. Respektowanie zasad przez wszystkich pozwoli uniknąć ryzyka zarażenia Państwa i Waszych bliskich.

            Drodzy uczniowie! W związku z sytuacją występowania koronawirusa w Polsce, a także mając na uwadze wprowadzenie nowych zasad bezpieczeństwa, w tym ograniczenia w przemieszczaniu się, Mazowiecka Policja w trosce o Wasze bezpieczeństwo apeluje o stosowanie się do zaleceń. Bardzo istotne jest, abyście w tym trudnym dla Wszystkich okresie zaniechali kontaktów bezpośrednich z rówieśnikami, unikali miejsc publicznych oraz pozostali w domach. Respektowanie zasad przez wszystkich pozwoli uniknąć ryzyka zarażenia, nie tylko Was, ale i Waszych bliskich.

             

             

             

            Kuratorium Oświaty w Warszawie

            tel. sek. 22 551 24 00 wew. 2121

            mail: rzecznik@kuratorium.waw.pl

            www.kuratorium.waw.pl

          • List do uczniów

            Drodzy Uczniowie!

             

             Witam Was bardzo serdecznie na naszej szkolnej stronie. Znaleźliśmy się wszyscy z powodu epidemii w nowej sytuacji, która wymaga od Was, Waszych Rodziców i nas, nauczycieli nie tylko wysiłku, ale także zrozumienia i cierpliwości. Zapewniam Was, że robimy wszystko, żeby jak najszybciej wypracować w naszej szkole takie rozwiązania w nauczaniu na odległość, które, z jednej strony spełnią Wasze oczekiwania, a z drugiej nikogo nie będą wykluczać, np. z powodów technicznych. Wiem, że Wasi Rodzice są w stałym kontakcie Z Waszymi Wychowawcami, a także niektórymi nauczycielami. Staram się usprawnić Wam ten kontakt poprzez nowe rozwiązania, które aktualnie opracowujemy.

            Proszę, pamiętajcie, że jesteście naszymi uczniami, dla których pracujemy, o których zdrowie się martwimy. Zmieniliśmy tylko miejsce przebywania, ale nadal pozostajemy jedną szkolną Rodziną, w której dla każdego jest miejsce. Postaramy się tak zorganizować naukę, abyście spokojnie mogli przejść przez ten wyjątkowo trudny dla wszystkich czas epidemii. Teraz umiejętności, które nabyliście samodzielnie, korzystając np. z serwisów społecznościowych na smartfonie, tablecie, komputerze lub w szkole podczas lekcji informatyki, mogą wprowadzić Was na wyższy poziom wykorzystania nowoczesnych technologii.

            W przypadku problemów, proszę, kontaktujcie się ze swoimi wychowawcami, nauczycielami lub ze mną. Proszę Was o cierpliwość, my też potrzebujemy trochę czasu, aby zorganizować naszą i Waszą pracę jak najlepiej. Już wkrótce poinformuję Was, jakie nowe zasady w nauczaniu na odległość będą obowiązywać w naszej szkole. Do tego czasu pracujcie jak do tej pory, wykorzystując kontakt e-mailowy lub i ten, wybrany przez Waszych nauczycieli. Pozdrawiam Was bardzo serdecznie z prośbą, byście dbali o własne zdrowie i zachowali rozsądek.

             

             Ewa Więckowska-Mućka