• List Mazowieckiego Kuratora Oświaty do rodziców - zagrożenie koronawirusem.

             

             

             

             

             

             

             

             

             

            Warszawa,  5 marca 2020 r.

            Kuratorium Oświaty
            w Warszawie
            Al. Jerozolimskie 32, 00-024 Warszawa

             

            Rodzice dzieci, uczniów
            przedszkoli szkół i placówek
            województwa mazowieckiego

             

             

            Szanowni Państwo,

            w związku z zagrożeniem wystąpienia zakażenia koronawirusem COVID 19  uprzejmie proszę o zapoznanie się z poniżej zamieszczonymi informacjami:

            Na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej są rekomendacje w zakresie profilaktyki zdrowotnej https://www.gov.pl/web/edukacja

            Na stronie internetowej Głównego Inspektora Sanitarnego zamieszczone są komunikaty dotyczące zaleceń GIS i Ministerstwa Zdrowia w zakresie środków ochronnych przeciwko koronawirusowi - https://gis.gov.pl/kategoria/aktualnosci/

            800 190 590  jest to numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem – kliknij

            Zwracam się również do Państwa o wykazanie szczególnej dbałości w zakresie przestrzegania przez Wasze dzieci zasad higieny, w szczególności częstego i dokładnego mycia rąk oraz odpowiedniego zachowania podczas kaszlu i kichania.

            Mam nadzieję, iż wspólnie dołożymy starań, aby nasze dzieci i nasi uczniowie byli bezpieczni.

            Z poważaniem,

            Mazowiecki Kurator Oświaty
            /-/
            Aurelia Michałowska

             

          • Informacja dla Uczniów związana z zawieszeniem zajęć w przedszkolach i szkołach

            Warszawa, dn. 12 marca 2020 r.

            Kuratorium Oświaty
            w Warszawie
            Al. Jerozolimskie 32, 00-024 Warszawa

             

             

            Drodzy Uczniowie,

            mając na uwadze decyzję Ministra Edukacji Narodowej o zawieszeniu zajęć w szkołach, związaną z zagrożeniem epidemiologicznym, proszę Was o zachowanie w tym czasie szczególnej ostrożności.

            Wyjątkowo ważne jest zadbanie o higienę osobistą oraz o pozostanie w miejscu zamieszkania. Apeluję, nie korzystajcie w tym czasie z miejsc użyteczności publicznej, w których występują duże skupiska ludzi np.: centra handlowe, miejsca rozrywki, środki komunikacji, place zabaw. Zaplanowane spotkania towarzyskie odłóżcie na inny termin.

            Zawieszenie zajęć w szkołach nie może być traktowane jako okres ferii. Wykorzystajcie czas wolny od zajęć w szkole do samodzielnej pracy w domu. Materiały przekazane przez nauczycieli niech służą Wam do rozwijania zainteresowań, utrwalania wiedzy, przygotowania do egzaminów. Swoją aktywność zaplanujcie racjonalnie tak, aby dawała również przestrzeń do rozwoju indywidualnych pasji.

            Pamiętajcie o tym, iż koronawirus stanowi największe zagrożenie dla osób o osłabionej odporności, osób starszych, zatem zadbajcie o ograniczenie kontaktów z osobami najbardziej narażonymi. Jednocześnie, mając możliwość wykorzystania środków komunikacji elektronicznej, nie zapomnijcie zainteresować się osobami wymagającymi szczególnej troski - dziadkami, sąsiadami - w trudnym dla wszystkich czasie.

            Proszę, korzystajcie tylko z wiarygodnych źródeł informacji dotyczących aktualnej sytuacji epidemiologicznej, pojawiających się na stronach internetowych: Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Zdrowia i Kuratorium Oświaty w Warszawie.

            Jestem przekonana, że Wasza odpowiedzialna postawa i zrozumienie, przyczynią się do ograniczenia istniejącego zagrożenia.

            Z poważaniem,

            Mazowiecki Kurator Oświaty
            /-/
            Aurelia Michałowska

             

             

          • Spotkanie z Łukaszem Wierzbickim

            Spotkanie autorskie z Łukaszem Wierzbickim

             

            marca 2020 roku gościliśmy w naszej szkole Pana Łukasza Wierzbickiego – pisarza, podróżnika, autora takich powieści przygodowo-podróżniczych dla dzieci, jak Afryka Kazika (2008), Machiną przez Chiny (2014), Ocean to pikuś (2018), Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana. Historia prawdziwa (2011), a także Dziadek i niedźwiade5 k. Historia prawdziwa (2009) oraz Drzewo. Mity słowiańskie i inne opowieści (2016). Zaprosiliśmy pisarza do sali, którą wcześniej udekorowaliśmy plakatami promującymi Jego twórczość oraz papierowymi modelami zwierząt, przedmiotów i postaci z Jego książek.

            Łukasz Wierzbicki bardzo barwnie, ciekawie i żartobliwie opowiadał nam o wyprawie rowerowej Kazimierza Nowaka do Afryki i przygodach podróżnika przedstawionych w Afryce Kazika, a także o swoich własnych eskapadach śladami bohatera. Przedstawił transatlantycką wyprawę kajakową Aleksandra Doby, opisaną w książce Ocean to pikuś i fragmenty autobiograficznego reportażu słynnego podróżnika. Z kolei opowieść o Dziadku i niedźwiadku. Historii prawdziwej wzbogaciły fragmenty filmów dokumentalnych o losach niedźwiedzia Wojtka z Armii Generała Andersa.

            Pan Łukasz Wierzbicki gorąco zachęcał nas do rozwijania naszych pasji i zainteresowań oraz podążania za marzeniami. Mówił o tym, jak ważna jest ciekawość świata i wykonanie pierwszego kroku w stronę przygody. Wspominając o początkach własnej twórczości (już w przedszkolu!), zachęcał nas do podejmowania prób literackich i rozwijania talentów pisarskich.

            Na zakończenie spotkania pisarz rozdał nam autografy i wpisał dedykacje na kartach tytułowych książek, które przynieśliśmy ze sobą na spotkanie.

            Jeszcze długo będziemy wspominać spotkanie z Panem Wierzbickim! Zapraszamy ponownie!

            Ida Tereszkiewicz

          • Nocowanie w Szkole

             

             

             

             

             

            W tym roku po raz pierwszy z 21 lutego na 22 lutego odbył się „Biwak świetlicowy w szkole”, czyli tzw. nocowanie w szkole. Biwak organizowany był przez nauczyciela świetlicy panią Dagmarę Witte-Kubik, dla uczniów świetlicy, wytypowanych w ramach nagrody semestralnej. Celem imprezy było: pogłębianie więzi uczniów ze szkołą, ukazanie różnych sposobów zagospodarowania wolnego czasu, integracja społeczności świetlicowej, dobra i kulturalna zabawa.           Dla wszystkich uczestników było to ogromne przeżycie, ponieważ po raz pierwszy spali w szkole. Była to z całą pewnością miła odmiana, kiedy w sali lekcyjnej zamiast stolików i krzesełek można było ujrzeć materace, poduszki i koce. Dzieci doświadczyły, że szkoła to drugi dom, to miejsce beztroskiego dzieciństwa, a nie tylko nauki i rozwoju.

                        Dzieci spotkały się o godzinie 17.00. Wszyscy wyposażeni byli w potrzebne rzeczy oraz przynieśli do szkoły „pełne worki dobrego humoru”. Zaakceptowali wszystkie punkty obowiązującego podczas „nocowania” regulaminu.

                        Program nocnego spotkania był bardzo bogaty. Uczniowie mieli szereg zadań do wykonania, w tzw. czterech pokojach: Pokoju Twórczym, Pokoju Zadań, Pokoju Zagadek i Pokoju Duszka. Następnie zadania sportowe na sali gimnastycznej, a na koniec poszukiwanie smakowitego Skarbu.  Ostatnim punktem programu było wspólne oglądanie filmu.

            Wszystkie posiłki: kolacja - pizza i śniadanie - zdrowe kanapki, oraz rogaliki i faworki bardzo smakowały dzieciom. Najwytrwalsi zasnęli dopiero nad ranem. Po śniadaniu wszyscy nieco zmęczeni, lecz zadowoleni, po otrzymaniu dyplomów i zrobieniu wspólnego zdjęcia, o godz. 10.00 wrócili do swoich domów.

                        Mamy nadzieję, że akcja ta wpisze się w tradycję naszej szkoły.

          • Zwycięstwo w wojewódzkim konkursie polonistyczno-artystycznym!

            Zwycięstwo w wojewódzkim konkursie polonistyczno-artystycznym „Odkryj lektury…na nowo”

             

            Uczennica klasy VI, Ida Tereszkiewicz, została laureatką I miejsca w wojewódzkim konkursie polonistyczno-artystycznym „Odkryj lektury…na nowo” dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych. Konkurs zorganizowała Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Leonarda da Vinci w Książenicach pod honorowym patronatem Gminy Grodzisk Mazowiecki. Gala finałowa konkursu odbyła się 26 lutego 2020 roku w Centrum Kultury Mediateka w Grodzisku Mazowieckim. Na konkurs wpłynęło łącznie ok. 300 prac z 25 mazowieckich szkół.

            Konkurs, przeznaczony dla dwóch kategorii wiekowych uczniów (IV-VI i VII- VIII), obejmował  trzy etapy: szkolny, międzyszkolny i finałowy. Zadanie konkursowe polegało na artystycznej (literackiej, plastycznej, muzycznej lub teatralnej) interpretacji wybranego utworu z kanonu lektur obowiązkowych lub nieobowiązkowych dla II etapu edukacyjnego szkoły podstawowej. Etap finałowy przewidywał 3-minutową publiczną prezentację własnej pracy. Każdy z finalistów musiał uargumentować swój wybór lektury oraz przekonać jury i publiczność do własnego sposobu jej artystycznej  interpretacji.

            Ida wybrała lekturę obowiązkową dla klasy VI: powieść J. R.R. Tolkiena Hobbit, czyli tam i z powrotem. Odtworzyła rozdział zaginionej Kroniki Miasta Dal, a następnie na jego podstawie zrekonstruowała architekturę grodu ludzi. W swojej finałowej prezentacji kroniki i makiety mówiła:

             

            „W przyszłości chciałabym zostać archeologiem, prowadzić wykopaliska w  niedostępnych zakątkach świata i poszukiwać śladów starożytnych cywilizacji. Literatura fantasy pozwala mi już dziś odbywać podróże do pradawnych krain – w wyobraźni. Wyobraziłam sobie, że w trakcie prac archeologicznych w sąsiedztwie Samotnej Góry odnajduję fragmenty Kroniki Miasta Dal sprzed Ery Ludzi– nadpalone przez ognisty oddech smoka Smauga. Najpierw wcieliłam się w rolę kronikarza, a potem – na podstawie fragmentów kroniki – zrekonstruowałam architekturę Dali z okresu Złotego Wieku. Makietę wykonałam z materiałów, którymi zwykle dysponuje archeolog: glinianych, szklanych, porcelanowych i metalowych odłamków: pokrywek od rozbitych naczyń, wyszczerbionych wazoników i „koziołków” pod sztućce, nadkruszonych figurek, kawałków biżuterii  i zniszczonych bibelotów. Chciałam pokazać, że z okruchów i odłamków, które wielu ludziom mogłyby się wydawać bezużyteczne i bezwartościowe, można odtworzyć pradawny świat, a nawet nadać jego detalom własne nazwy”.

             

            Gratulujemy i gorąco zachęcamy do niezwykłej podróży w świat Hobbita… i Władcy pierścieni!

             

             

          • Wycieczka do papugarni i do Muzeum Narodowego

            W Papugarni

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

            W papugarni i Muzeum Narodowym

            12 grudnia uczniowie klas 0-III pojechali na wycieczkę do Warszawy, pierwszym punktem była Akademia Papug. W trakcie pobytu dzieci uczestniczyły w warsztatach pod tytułem "Papuzia kuchnia", gdzie dowiedziały się co jedzą papugi, jaki czują smaki, jak wygląda opieka nad tymi zwierzętami, w trakcie warsztatów dzieci samodzielnie przygotowywały posiłki dla papug, przy okazji poznając i utrwalając nazwy owoców, szczególnie egzotycznych.  Przed wyjściem na halę z papugami, każde z dzieci mogło skosztować przygotowanego jedzenia. Następnie można było wyjść na halę, gdzie mieszkają papugi. Niektóre dzieci bały się ptaków, niektóre czuły się wspaniale w towarzystwie tych zwierząt, ze względu na to, że papugi były oswojone i nie bały się ludzi,  siadały na rękach, ramionach i głowie zwiedzających i zjadały posiłki. Jak w każdym stadzie również  papugi mają swoją hierarchię, najpierw posiłki zjadały największe papugi, następnie trochę mniejsze, a na końcu te najmniejsze. Było to na pewno bardzo emocjonujące spotkanie. 

            Następnie pojechaliśmy do Muzeum Narodowego, gdzie uczestniczyliśmy w darmowych  warsztatach dla młodszych i starszych dzieci. Zobaczyliśmy najważniejsze miejsca muzeum, dzieci poznały zasady zachowania  w muzeum, poznaliśmy podstawowe nazwy. Dzieci z uwagą słuchały przewodników i wiele zapamiętały. 

            W dniu 13.12. do Muzeum Narodowego pojechały również starsze dzieci z klas IV-VII, gdzie również dla nich odbyły się darmowe warsztaty dostosowane do wieku uczestników. 

             

            W Muzeum Narodowym