• Patroni Roku 2021

            W listopadzie 2020 r. Sejm RP wybrał Patronów Roku 2021 r. Podczas 21. posiedzenia Izba uhonorowała:

            • Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w 100-lecie urodzin
            • Stanisława Lema w 100. rocznicę urodzin
            • Cypriana Kamila Norwida w 200. rocznicę urodzin
            • Tadeusza Różewicza w 100. rocznicę urodzin

            Sejm przyjął również uchwałę ustanawiającą 2021 rokiem kardynała Stefana WyszyńskiegoKonstytucji 3 Maja.

            Sylwetki patronów roku 2021 oraz wydarzenia z nimi związane będą cyklicznie prezentowane na stronie internetowej naszej szkoły. Zachęcam do śledzenia aktualności, zakładki „Biblioteka” oraz zespołów „Edukacja czytelnicza i medialna” w aplikacji Microsoft Teams.

             

            Nauczyciel bibliotekarz – Weronika Siejka

          • KONKURS PLASTYCZNO—EDUKACYJNY O JÓZEFIE PIŁSUDSKIM

            KONKURS

            PLASTYCZNO—EDUKACYJNY

            O JÓZEFIE PIŁSUDSKIM

             

            Konkurs składa się z dwóch części:

            1.plastycznej (portret)

             

            2.Sprawdzianu  wiadomości o J. Piłsudskim ( dla klas 0-1 piosenka do zaśpiewania

            https://www.youtube.com/watch?v=dx0QkZO8ZHg

            ).

             

            Konkurs podzielony na trzy grupy wiekowe:

            klasy 0-1

            Klasy 2-4

            Klasy 5-8

             

            Termin i warunki uczestnictwa:

             

            Chętni uczestnicy do 26 marca nadsyłają portret J. Piłsudskiego (w dowolnej technice plastycznej) , następnie biorą udział  następnej cześci.

          • Ogólnopolski konkurs plastyczny NaszaFlagaPL „230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja”.

            Serdecznie zapraszamy uczniów naszej szkoły do udziału w Ogólnopolskim konkursie plastycznym #NaszaFlagaPL „230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja”.

            Konkurs jest adresowany do uczniów szkół podstawowych w dwóch grupach wiekowych: klasy I-III oraz klasy IV-VIII.

            Uczestnicy mają za zadanie wykonać dowolną techniką pracę plastyczną pt. „230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja”, na której musi się znaleźć polska flaga państwowa lub biało-czerwony motyw. Prace powinny być sfotografowane i zgłoszone do konkursu przez rodzica autora pracy. Należy je nadesłać w terminie do 12 kwietnia 2021 r., wypełniając formularz na stronie internetowej https://naszaflaga.pl/
             

            TEMATY PRAC KONKURSOWYCH

            • Przedstaw swoją wizję artystyczną, w której pokażesz jak obchodzisz Święto Konstytucji 3 Maja.
            • Przedstaw swoją wizję artystyczną, w której pokażesz jak wyglądało uchwalenie Konstytucji 3 maja
            • Przedstaw swoją wizję artystyczną, prezentującą polską flagę państwową w kontekście twojej małej ojczyzny (miasta, regionu, województwa).
            • Przedstaw swoją wizję artystyczną ważnego wydarzenia z historii Polski (np. Chrzest Polski, Bitwa pod Grunwaldem, Odsiecz wiedeńska, Odzyskanie Niepodległości, Bitwa Warszawska 1920).
            • Przedstaw swoją wizję artystyczną, w której pokażesz jak wyrażasz swoją miłość do Ojczyzny.

            Więcej szczegółów w załączonym Regulaminie oraz na stronie https://naszaflaga.pl/

            Osoby z klas IV-VIII, które wezmą udział w konkursie i prześlą swoją pracę na adres mailowy: barbara.brzozowska82@gmail.com otrzymają cząstkową ocenę celującą z historii.

             

            Regulamin konkursu:

             

          • Pierwszoklasistki w bibliotece

             

             

            Na początku marca uczennice klasy I zostały oficjalnie przyjęte w poczet czytelników naszej szkoły. Celem spotkania było zachęcenie do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Dzieci zapoznały się z księgozbiorem dla najmłodszych, regulaminem biblioteki oraz zasadami wypożyczania i oddawania książek.

            Na pamiątkę tego doniosłego wydarzenia pierwszoklasistki otrzymały dyplomy oraz książki pt. „Bajki o dinozaurach”. Miały także okazję, aby wypożyczyć swoją pierwszą lekturę.

            Zadowolone i uśmiechnięte dziewczynki wróciły do klasy z zapewnieniem, że będą chętnie odwiedzać bibliotekę. Mam nadzieję, że odkryją w niej czarodziejski świat wyobraźni i będą wspaniałymi czytelnikami!

          • Podsumowanie Obchodów Światowego Dnia Dinozaura

                        W piątek, 5 marca, w naszej bibliotece odbyło się podsumowanie obchodów Światowego Dnia Dinozaura. Z tej okazji powstało wiele cudownych prac prehistorycznych stworów, które zdobią gazetkę biblioteczną. W nagrodę  wszyscy uczestnicy otrzymali niespodzianki książkowe o dinozaurach. Pani bibliotekarka dziękuje uczniom za liczny udział w akcji i miłą zabawę.

             

             

            Nauczyciel bibliotekarz – Weronika Siejka

             

             

             

          • Dzień Kobiet w Bibliotece

            Z okazji Dnia Kobiet zapraszam do wypożyczania książek z kobiecym imieniem zaakcentowanym w tytule książki. Wśród wyeksponowanych publikacji znajdziecie takie pozycje jak: „Matylda”, „Hania Humorek”, „Ani słowa o Zosi”, „Ania”, „Małgosia contra Małgosia”. Być może czytelniczki biblioteki biorące udział w tym wydarzeniu będą celebrować swoje kobiece święto w towarzystwie książki – imienniczki.

             

            Nauczyciel bibliotekarz – Weronika Siejka

          • "Nie zmarnuj swojego talentu"

            Uczniowie klas 0 – III wzięli udział w warsztatach pt. ”Nie zmarnuj swojego talentu” w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego. Podczas spotkania dzieci poznały sposoby odkrywania własnych talentów i walki z lenistwem. Mogły również wziąć udział w „Konkursie Talentów” z nagrodami.

            Atrakcją spotkania był „Lazy Monster” – potwór lenistwa, z którym walczy każdy człowiek.

          • Konkurs na „Najładniejszą ozdobę wielkanocną”

             

             

            Zapraszamy do udziału w Powiatowym Konkursie na „Najładniejszą ozdobę wielkanocną” organizowanym przez Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy "DOM NA SZLAKU” im. gen. Tadeusza Kutrzeby w Załuskowie.

            Zadaniem uczestników konkursu jest wykonanie przestrzennej pracy np. – pisanki, ozdoby czy stroika wielkanocnego. Koniecznie należy uwzględnić wyraźne elementy tradycji świąt Wielkiej Nocy. Organizator przewiduje dwie kategorie wiekowe: 10-14 lat oraz 15-19 lat.

            Prace z metryczką (imię i nazwisko, klasa, szkoła – załącznik 1) wraz z oświadczeniem rodzica/opiekuna potwierdzającym zgodę na przetwarzanie danych osobowych (według wzoru oświadczenia – załącznik 2) należy dostarczyć do 22 marca 2021 r. na adres: Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy „Dom na Szlaku” im. gen. Tadeusza Kutrzeby w Załuskowie, Załusków 8, 96-521 Brzozów, tel.: 24 277 46 15 z dopiskiem „Konkurs  - „Najładniejsza ozdoba wielkanocna“. Prace mogą być też dostarczone osobiście do placówki w Załuskowie. Można je także dostarczyć do siedziby Powiatowego Zespołu Edukacji w Sochaczewie (w godz. 8.00-16.00), ul. marsz. J. Piłsudskiego 65 – jednakże do 19 marca br.

                    Więcej szczegółów w załączonym Regulaminie.

             

            Regulamin:

          • Drodzy Uczniowie, Szanowni Rodzice!

             

             

            26 lutego bieżącego roku w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki wydłużające do 14 marca naukę zdalną uczniom klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych.

            Zgodnie z tym dokumentem do 14 marca wydłużone zostaje także zdalne nauczanie dla uczniów klas IV–VIII w naszej szkole.

            Nauka młodszych uczniów pozostaje bez zmian, czyli uczniowie klas I-III oraz dzieci z Oddziału Przedszkolnego będą uczyć się nadal w trybie stacjonarnym.

            Na terenie naszej szkoły, zgodnie z rozporządzeniem, mogą odbywać się dla uczniów klasy VIII konsultacje indywidualne lub w małych grupach. W szkole można też zorganizować testy sprawdzające poziom przygotowania uczniów do egzaminu ósmoklasisty, a także możliwe jest udostępnienie pomieszczeń do przeprowadzania poszczególnych stopni konkursów, olimpiad lub turniejów przedmiotowych.

            Obowiązek organizowania zajęć w szkole w trybie stacjonarnym dla klas IV-VIII dotyczy jedynie tych uczniów, którzy z uwagi na rodzaj niepełnosprawności nie mogą realizować zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Nowelizacja rozporządzenia wchodzi w życie z dniem 1 marca 2021 r.

             

            W czasie trwającej pandemii COVID 19 organizacja pracy w Szkole Podstawowej w Mokasie w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo uczniów, rodziców, nauczycieli oraz wszystkich pracowników nadal jest ściśle podporządkowana wytycznym i decyzjom Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.

             

            W sytuacji tak poważnego, długotrwałego zagrożenia zwracam się z uprzejmą prośbą do wszystkich członków naszej społeczności szkolnej o sumienne i cierpliwe przestrzeganie przyjętych zasad postępowania, narzuconych nakazów i zakazów, aby jak najskuteczniej chronić zdrowie własne, a przede wszystkim, zdrowie naszych uczniów.

             

            Ewa Więckowska-Mućka

            p. o. Dyrektora Szkoły Podstawowej w Mokasie

          • Debiut uczennicy naszej szkoły, Idy Tereszkiewicz, w Uranii!

             

            Debiut uczennicy naszej szkoły, Idy Tereszkiewicz, w Uranii!

             

            Na łamach najnowszego numeru dwumiesięcznika poświęconego upowszechnianiu wiedzy astronomicznej „Urania – Postępy Astronomii” (1/2021) ukazał się artykuł Idy Tereszkiewicz Projekt międzyplanetarnej misji badawczo-kolonizacyjnej CERES-DIRECT. Publikacja jest nagrodą w Ogólnopolskim Konkursie „W stronę gwiazd” (edycja 2020), który został zorganizowany w ramach „Światowego Tygodnia Kosmosu” przez Hevelianum we współpracy z „Analog Astronaut Training Center”, Mateusz Matt Harasymczuk Astro Tech and Bioastronautics Research, „Uranię – Postępy Astronomii” i Astronarium.

             

            Zachęcamy do lektury artykułu Idy!

             

            W kolejnym numerze „Uranii – Postępów Astronomii” (2/2021) ukaże się nagrodzona w tym samym konkursie praca Iwa Tereszkiewicza Statek kosmiczny ORP „Niezwyciężony” w misji na planetę Pirx w Układzie Solaris zmontowany na orbicie okołoziemskiej – widok z góry.

            O publikacji poinformujemy wkrótce.

            Z czasopismem „Urania-Postępy Astronomii” można się zapoznać na stronie: https://www.urania.edu.pl.

             

          • Światowy Dzień Dinozaura

            Dzień Dinozaura

             

            W piątek, 26 lutego obchodzimy nietypowe święto – Światowy Dzień Dinozaura. Choć stworzenia te dawno już wyginęły nie przestają fascynować ludzi, a przede wszystkim dzieci.

            Z tej okazji biblioteka szkolna serdecznie zaprasza do włączenia się w obchody tego wydarzenia. Wszyscy czytelnicy, którzy zamówią wybraną książkę za pomocą aplikacji Microsoft Teams w dniach 1-4 marca, odbiorą ją w piątek (5 marca) i przyniosą ze sobą samodzielnie wykonany rysunek dinozaura otrzymają upominek. Zachęcam także do śledzenia informacji umieszczanych w aplikacji Teams. Znajdziecie tam wiadomości o dinozaurach, ciekawostki, różnorodne zadania edukacyjne oraz kolorowanki. Czekam na efekty Waszych prac i zapraszam do wspólnego świętowania.

             

            Nauczyciel bibliotekarz – Weronika Siejka

          • Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

             

             

            Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest jedną z najpoważniejszych jednostek chorobowych na świecie. Obecnie zmaga się z nią ok. 350 milionów ludzi.

            Dnia 23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Trwająca epidemia i konieczność zmierzenia się z wprowadzanymi ograniczeniami znacznie wpłynęła na pogorszenie się stanu psychicznego naszego społeczeństwa, a szczególnie dzieci.

            Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z prezentowanymi materiałami i zwrócenia uwagi na niepokojące objawy, które mogą pojawić się u osób wokół nas. 

             

            Przypominamy: Jeżeli sam czujesz się źle, nie wstydź się szukać pomocy! Przyjdź do pedagoga, nauczyciela. Jesteśmy z Tobą i dla Ciebie!

             

             

          • Dzień Bezpiecznego Internetu w naszej Szkole

            18 lutego 2021

            Dzień Bezpiecznego Internetu w naszej szkole

             

            Może na początek kilka słów o samej inicjatywie – święto to, obchodzone jest w całej Europie w pierwszej połowie lutego. Powstało z inicjatywy Komisji Europejskiej, mającej na celu zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu organizowany jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej pod nazwą Fundacja Dzieci Niczyje) oraz NASK, odpowiedzialne za realizację programu „Safer Internet” w Polsce.

             

            My również podjęliśmy działania w tym zakresie. Przeprowadziliśmy konkurs plastyczny dla uczniów z klas  I-III, pt. „Bezpieczne zabawy z Internetem”, klasy 4 - 8 wykonały komiksy, plakaty i prezentacje multimedialne na temat -  „Bezpieczni w sieci”. Wyróżnione prace naszych uczniów zamieściliśmy na stronie szkoły.

             

            Na lekcjach informatyki i godzinach do dyspozycji wychowawców wykorzystaliśmy materiały edukacyjne zamieszczone na stronach internetowych fundacji, których celem było uświadomienie naszym uczniom czym jest Internet, wskazać jego blaski i cienie.

             

            Najwięcej jednak radości przyniosły zajęcia w oddziale przedszkolnym i wspólne malowanie na prześcieradle, elementów związanych z obejrzanym filmem, pt. „Świat Internetu”. Uczniowie domalowywali brakujące części z historii bohatera filmu, zwracali uwagę, że osoby i sytuacje, które zauważyli w filmie nie zawsze są tym, czym nam się wydają. Jest to ważna umiejętność dająca dzieciom bezpieczeństwo w sieci.

             

          • Dzień Bezpiecznego Internetu

            SZANOWNI RODZICE I UCZNIOWIE

            Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w tegorocznych obchodach Dnia Bezpiecznego Internetu pod hasłem „Działajmy razem!” Nasza szkoła została zgłoszona do tej akcji. W związku z tym zostały zaplanowane następujące działania:

            • Konkurs plastyczny dla uczniów oddziałów przedszkolnych i klas  I-III pt. „Bezpieczne zabawy z Internetem” (forma dowolna). Gotowe prace dostarczamy do 17.02.2021r.
            • Konkurs na komiks, plakat, folder kl. IV – VIII pt. „Bezpieczni w sieci” Prace wykonujemy przy użyciu dowolnych programów komputerowych dostępnych uczniowi i przesyłamy do 17.02.2021r. w wersji elektronicznej na adres joannaadamiak1@wp.pl
            • Wykonanie gazetek ściennych w klasach młodszych.
            • Przeprowadzenie lekcji przez wychowawców i nauczyciela informatyki na temat bezpiecznego korzystania z zasobów internetowych – „Blaski i cienie Internetu”.

            Informacje i materiały znajdą Państwo na stronie:

            https://www.saferinternet.pl

            https://www.edukacja.fdds.pl/

            https://akademia.nask.pl/

            Zapraszamy również do obejrzenia on-line uroczystego otwarcia obchodów i konferencji poświęconej Dnia Bezpiecznego Internetu 2021, który odbędzie się we wtorek 9 lutego 2021r. godz. 17.00 na stronie https://www.saferinternet.pl/dbi/organizatorzy-i-partnerzy.html

             

                                                                                       Zapraszamy do udziału