• Drodzy Mieszkańcy Mokasu i Dzięglewa!

             

            Uprzejmie informuję, że w czasie wakacji na terenie Szkoły Podstawowej w Mokasie oraz na terenie przyszkolnym kontynuowane są intensywne prace modernizacyjne i budowlane. Część tych prac związana jest bezpośrednio z przygotowaniem do pełnego użytkowania obiektów: siłowni, placu zabaw oraz boiska sportowego. Niestety, trwające od dłuższego czasu bardzo niesprzyjające warunki atmosferyczne uniemożliwiają zakończenie tych prac w planowanym terminie. Wysoki poziom wód gruntowych, utrzymujący się na terenie przyszkolnym, uniemożliwia dokończenie prac wokół płyty boiska oraz wyklucza prace ziemne, przygotowujące podłoże pod plac zabaw i siłownię. W najbliższym czasie na tym terenie planowane jest jeszcze postawienie ogrodzenia, wyznaczenie i wykonanie trawników oraz zadrzewienie. Trwają także prace związane z założeniem monitoringu oraz doświetlenia w/w obiektów, zaś udało się dokończyć utwardzenie kostką brukową placu oraz wjazdu na teren szkolny. Zamontowano także gospodarczą wiatę. W szkole, natomiast, trwają prace remontowe w zastępczej sali rekreacyjno-gimnastycznej oraz prace przygotowujące monitoring.

            Drodzy Państwo, z przykrością informuję, że w związku z trwającymi pracami oraz niemożnością zapewnienia użytkownikom bezpieczeństwa na naszych obiektach, wstęp i korzystanie z tych miejsc nadal nie jest możliwe.

            Jednocześnie informuję Państwa , że trwają gminne i szkolne prace nad przygotowaniem szczegółowych zasad korzystania, w szczególności, z boiska, aby wszystkim jego użytkownikom zapewnić optymalne warunki bezpieczeństwa rekreacji i sportu.

            Zapewniamy Państwa, że o gotowości do użytku obiektów szkolnych lokalna Społeczność zostanie niezwłocznie poinformowana.

            Wszystkim Państwu życzę zdrowych i bezpiecznych urlopów, przepraszam za niedogodności, wynikające z rozbudowy i modernizacji terenu szkolnego, proszę o wyrozumiałość oraz  serdecznie dziękuję za okazywane wsparcie i zrozumienie naszej sytuacji.

            Z poważaniem, Ewa Więckowska-Mućka

          • Dzień Dziecka w Puszczy Kampinoskiej

            14 czerwca Szkoła Podstawowa w Mokasie po wielu miesiącach nauki zdalnej udała się na 1 – dniową wycieczkę do Domu Pracy Twórczej w Józefowie koło Kampinosu.


            Długie siedzenie przed monitorem komputera nie było zbyt atrakcyjne dla naszych uczniów, dlatego taki sposób integracji sprawił im wiele radości. Atrakcji było wiele: przede wszystkim uwielbiane przez dzieci zajęcia sportowo – rekreacyjne: footgolf oraz podchody, ponadto przejażdżki jeepem i bryczką konną.
            Dzieci miały też okazję uczestniczyć w zajęciach artystycznych wspaniale prowadzonych przez wolontariuszy Domu Pracy Twórczej.


            Uwieńczeniem tak aktywnego i pełnego wrażeń dnia były wspólne rozmowy i zabawy przy ognisku, a wszystko to w otoczeniu przepięknej przyrody Kampinoskiego Parku Narodowego

             

            ZNOWU RAZEM!

          • Spotkanie z Policjantem

            21 maja 2021r. naszą szkołę, po raz kolejny odwiedził policjant z Zespołu do Spraw Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii z KPP w Sochaczewie. Funkcjonariusz opowiedział uczniom o prawidłowym zachowaniu odpowiedzialnego uczestnika ruchu oraz to jakimi zasadami powinien się kierować. Zwrócił szczególną uwagę na najbardziej niechronionych uczestników ruchu drogowego czyli pieszych i rowerzystów. Podkreślił, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych na odzieży czy plecakach, zwłaszcza po zmroku.

             

            Ważnym elementem spotkania było przypomnienie, o tym jakie informacje musimy przekazać dyspozytorowi, gdy wzywamy pomoc korzystając z numeru alarmowego. Nie zabrakło również wskazówki o tym, w jaki sposób zachować się, kiedy jesteśmy zaczepiani przez obce osoby.

             

            Poza tym policjant nawiązał też do spraw dotyczących odpowiedzialności karnej za swoje czyny oraz o cyberprzemocy, która w dzisiejszych czasach może dotknąć każdego z uczniów. Uwrażliwiał na odpowiedzialne korzystanie z Internetu, rozważne zamieszczanie wszelkich informacji i zdjęć na portalach internetowych oraz o konsekwencjach korzystania z nielegalnych programów.

             

            Na koniec funkcjonariusz podkreślił, jak ważne jest zachowanie ostrożności i zdrowego rozsądku w czasie wakacji, gdy dzieci i młodzież mają dużo czasu wolnego.

             

            Uczniowie z chęcią odpowiadali na pytania i aktywnie uczestniczyli w spotkaniu z policjantem.

             

            Bardzo serdecznie dziękujemy naszemu gościowi za przekazanie i przypomnienie, jakże istotnych informacji dotyczących bezpieczeństwa na drodze i w codziennym życiu.

          • Powiatowy Konkurs promujący „Zdrowy styl życia”

            Kochani Uczniowie!

             

            Serdecznie zapraszam do udziału w I Edycji Powiatowego Konkursu promującego „Zdrowy styl życia”. Konkurs jest organizowany dla uczniów szkół podstawowych z podziałem na dwie kategorie:

            • klasy I-III
            • klasy IV-VIII

             

            Zadanie uczestników polega na przesłaniu pracy w postaci:

             

            1. Pracy plastycznej w dowolnej formie (plakat, rysunek, grafika, kolaż, wyklejanka) lub prezentacji Power Point o tematyce zdrowego stylu życia zawierająca elementy :

            a) zdrową żywność i przyjmowane płyny.

            b) czas i rodzaj aktywności fizycznej.

            c) unikanie uzależnień.

             

            2. Filmu instruktażowego z przygotowania zdrowego śniadania. Na nagraniu powinny się znaleźć:

            a) przepis i wykaz produktów,

            b) wykaz potrzebnych przyborów kuchennych,

            c) sposób przygotowania posiłku,

            d) ewentualnie można podać szacunkową wartość kaloryczna przygotowanego śniadania

             

            Konkurs będzie trwać do 31.05.2021 r.! Prace należy przesłać w formie elektronicznej na adres e-mailowy: sekretariat@zsteresin.pl , pocztą lub osobiście dostarczyć do sekretariatu na adres: Zespół Szkół im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego Al. XX-lecia12, 96-515 Teresin. W tytule należy podać nazwę: ,,Zdrowy styl życia’’.

             

            Uczestnicy po przesłaniu pracy na adres mailowy nauczyciela przyrody i biologii ( barbara.brzozowska82@gmail.com ) otrzymają ocenę celującą.

             

            Więcej szczegółów w załączonym Regulaminie:

             

            Zachęcam do udziału!

            Barbara Brzozowska

          • Powiatowy Konkurs Literacki

            Drodzy Uczniowie!

             

            Serdecznie zapraszamy do udziału w  Powiatowym Konkursie Literackim na Bajkę Terapeutyczną, Edukacyjną pt. „Wspieranie przez pisanie” organizowanego przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Sochaczewie.

            Uczestnik konkursu ma za zadanie napisać bajkę terapeutyczną na temat sposobów radzenia sobie z emocjami.

            Prace należy składać e-mailem na adres: ppp.sochaczew@wp.pl, lub listownie na adres Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sochaczewie lub w sekretariacie Poradni (od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-15.00).

             

            Termin dostarczenia prac upływa 10.05.2021 r.

             

             

            Szczegóły w regulaminie:

             

          • Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

             

            2 maja obchodzimy ustanowiony przez Sejm w 2004 r. Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To młode, ale niezwykle istotne święto ma na celu propagowanie wiedzy o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. By godnie je obchodzić, zapraszam do zapoznania z ważnymi faktami dotyczącymi jednego z trzech naszych symboli narodowych.

             

            Flaga jest znakiem, który symbolizuje suwerenność państwową, a jej wygląd nawiązuje do tradycji historycznej państwa. Nasza flaga składa się z dwóch poziomych pasów - białego i czerwonego. Dokładne barwy flagi określa Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Za symbol narodowy została oficjalnie uznana w 1919 roku, po latach zaborów, w rok po uzyskaniu przez Polskę niepodległości. Barwy biel i czerwień wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Biel pochodzi od bieli orła, godła Polski oraz bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu, godła Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Biel znalazła się na górze flagi, ponieważ ważniejszy jest kolor godła niż tła.

             

            Flaga Polski jest z nami podczas wydarzeń podniosłych i uroczystych, ale także w dni żałoby, w momentach wzruszeń i radości. Powinniśmy traktować ją z szacunkiem, powagą, dumą.  By uczcić to święto zachęcam całą społeczność szkolną do wywieszenia flagi i przyłączenia się do akcji #MojaFlaga  https://www.youtube.com/watch?v=VBJhyEW_jFY&t=15s  Jeśli nie posiadacie flagi można samodzielnie przygotować ją w formie papierowej i umieścić w swoim oknie.

             

            Zapraszam także do zapoznania się z następującymi informacjami nawiązującymi do tego dnia:

             

             

            Nauczyciel historii – Barbara Brzozowska

          • Obchody Dnia Ziemi w Oddziale Przedszkolnym

             

             

            Co roku 22 kwietnia, na całym świecie obchodzone jest wyjątkowe święto – Międzynarodowy Dzień Ziemi. W tym ważnym dniu powinniśmy wszyscy, choć przez chwilę pomyśleć o planecie, na której żyjemy i o otaczającej nas przyrodzie.

             

            Nasze przedszkolaki także uczą się, jak żyć ekologicznie. W tygodniu zatytułowanym „Dbamy o przyrodę” zastanawiały się jak chronić nasz wspólny dom – Ziemię, jak pomóc naszej planecie, aby ten wspólny dom stał się czysty, zdrowy i piękny. Podczas zajęć dydaktycznych oglądały m.in. filmik edukacyjny, pt: ”Dzień Ziemi”, z którego dowiedziały się  kiedy i dlaczego obchodzimy Światowy Dnia Ziemi, jak w prosty sposób oszczędzać wodę, energię oraz dbać o czyste powietrze, czym są odpady i na czym polega ich segregacja oraz recykling. Przedszkolaki mogły wykorzystać swoją wiedzę na temat segregacji śmieci wrzucając odpady do odpowiednich pojemników ćwicząc na tablicy interaktywnej. Na zajęciach plastycznych dzieci wykonały znaczek Ziemi na koszulkę, przybornik na biurko, dając rolkom po papierze drugie życie, oraz pojemniki do segregacji śmieci. Ostatniego dnia w przedszkolu królował kolor zielony, a przedszkolaki nauczyły się i wykonały piosenkę „Ochroń Ziemię”. Zapraszamy do wysłuchania…..

             

          • Już za miesiąc egzamin ósmoklasistów!

             

             

            Egzamin ósmoklasisty obejmuje wiadomości i umiejętności określone ‎w podstawie programowej kształcenia ogólnego w odniesieniu do wybranych przedmiotów ‎nauczanych w klasach I–VIII. Wyjątkowo – w 2021 r. – egzamin ósmoklasisty będzie obejmował wiadomości i umiejętności określone w wymaganiach egzaminacyjnych.

            Do egzaminu ósmoklasisty przystępują:

            • uczniowie VIII klasy szkoły podstawowej
            • uczniowie szkół artystycznych realizujących kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej – w klasie, której zakres nauczania odpowiada klasie VIII szkoły podstawowej.

             

            Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać.

            Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany w formie pisemnej.

            W latach 2019–2021 ósmoklasista przystępuje do egzaminu z trzech przedmiotów obowiązkowych, tj.:

            1. języka polskiego
            2. matematyki
            3. języka obcego nowożytnego.

             

            Ósmoklasista przystępuje do egzaminu z jednego z następujących języków obcych nowożytnych: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, ukraińskiego lub włoskiego. Uczeń może wybrać tylko ten język, którego uczy się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych.

            Od roku 2022 ósmoklasista przystąpi do egzaminu z czterech przedmiotów obowiązkowych, tj.:

            1. języka polskiego
            2. matematyki
            3. języka obcego nowożytnego
            4. jednego przedmiotu do wyboru spośród przedmiotów: biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia.  

             

            Przebieg egzaminu ósmoklasisty

            W 2021 r. egzamin ósmoklasisty odbywa się w maju:

            25 maja 2021 r. (wtorek) - egzamin z języka polskiego (godz. 9:00);

            26 maja 2021 r. (środa) - egzamin z matematyki (godz. 9:00);

            27 maja 2021 r. (czwartek) - egzamin z języka obcego nowożytnego (godz. 9:00).

            Uczeń, który z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie ‎przystąpi do egzaminu w tym terminie, przystępuje do niego w czerwcu.‎

            Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany przez trzy kolejne dni:

            1. pierwszego dnia – egzamin z języka polskiego, który trwa 120 minut
            2. drugiego dnia – egzamin z matematyki, który trwa 100 minut
            3. trzeciego dnia – egzamin z języka obcego nowożytnego, a od roku 2022 również egzamin z przedmiotu do wyboru, z których każdy trwa po 90 minut.

             

            Na egzamin uczeń przynosi ze sobą wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis ‎z czarnym tuszem/atramentem, a w przypadku egzaminu matematyki również linijkę. ‎

            Na egzaminie nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników. Nie wolno także przynosić ‎i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.‎

             

            Zadania na egzaminie ósmoklasisty

            W arkuszu egzaminacyjnym ‎z każdego przedmiotu znajdą się zarówno zadania ‎zamknięte (tj. takie, w których uczeń wybiera jedną odpowiedź z kilku podanych), jak i zadania otwarte (tj. takie, w których uczeń samodzielnie formułuje odpowiedź). ‎

            Przykładowe zadania wraz z rozwiązaniami można znaleźć w informatorach o egzaminie ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów.

             

            Wyniki i zaświadczenia

            W 2021 r. uczniowie poznają swoje wyniki 2 lipca, natomiast 9 lipca każdy uczeń otrzyma zaświadczenie o szczegółowych ‎wynikach egzaminu ósmoklasisty. Na zaświadczeniu podany będzie wynik procentowy oraz wynik na skali ‎centylowej dla egzaminu z każdego przedmiotu.

             

            Wynik procentowy to odsetek punktów (zaokrąglony do liczby całkowitej), które uczeń ‎zdobył za zadania z danego przedmiotu. ‎

            Wynik centylowy to odsetek liczby ósmoklasistów (zaokrąglony do liczby całkowitej), którzy ‎uzyskali z egzaminu z danego przedmiotu wynik taki sam lub niższy niż zdający. ‎

             

            Na przykład uczeń, który z języka polskiego uzyskał 78% punktów możliwych do zdobycia ‎‎(wynik procentowy), dowie się z zaświadczenia, że wynik taki sam lub niższy uzyskało ‎‎73% wszystkich zdających (wynik centylowy), co oznacza, że wynik wyższy uzyskało ‎‎27% zdających. Wynik centylowy umożliwia porównanie swojego wyniku z wynikami ‎uczniów w całym kraju.‎

             

            Wyniki egzaminacyjne są ostateczne i nie mogą być podważone na drodze sądowej.‎

             

             

            Tekst opracowano na podstawie informacji zamieszczonych na stronie CKE.

             

             

          • Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie!

             

             

            Informuję, że od poniedziałku, 26 kwietnia, uczniowie klas I, II, III w naszej szkole będą uczyć się w trybie hybrydowym. Harmonogram zajęć w dniach od 26 kwietnia do 7 maja jest podany poniżej. Wszystkie zajęcia specjalistyczne i dodatkowe w tym okresie odbywać się będą w takim trybie, w jakim klasa uczy się danego dnia. Zostaje utrzymany również obowiązek zorganizowania w szkole opieki świetlicowej dla dzieci, których rodzice są do tego uprawnieni. Wsparcie uzyskają te rodziny, w których przynajmniej jeden z rodziców jest zatrudniony w podmiocie leczniczym lub świadczy usługi na rzecz przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się pandemii.

             

            Pozostałe dzieci mogą skorzystać z opieki świetlicowej w dniu nauczania w trybie stacjonarnym na prośbę rodziców.

             

            Dzieci z oddziału”0” mają zajęcia obowiązkowe, dodatkowe, specjalistyczne oraz opiekę świetlicową w trybie stacjonarnym.

             

            Dyrektor szkoły przy opracowaniu harmonogramu zajęć w trybie hybrydowym był zobowiązany do tego, aby zajęcia w szkole miało nie więcej niż 50 proc. uczniów klas I-III oraz co najmniej 50 proc. – zdalnie.

             

            W szkole uczniowie klas IV-VIII nadal będą uczyć się w trybie zdalnym.

             

            Pragnę przypomnieć, że wszystkie osoby przebywające na terenie szkoły, obowiązują PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA W OKRESIE PANDEMII COVID-19

            NA TERENIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ w Mokasie.

             

             

             

            Ewa Więckowska-Mućka

            p. o. Dyrektora Szkoły Podstawowej w Mokasie

             

          • Ogólnopolski konkurs matematyczny – TopMaths

            Ogólnopolski konkurs matematyczny „TopMaths” kierowany jest do wszystkich entuzjastów matematyki, którzy zechcą spróbować swoich sił z zadaniami odnoszącymi się do wspomnianej dziedziny naukowej. Skierowany jest on do uczniów z obszaru całej Polski, którzy znajdują się na każdym poziomie edukacji, jak również osoby dorosłe.

             

            1. Konkurs „TopMaths” zostanie przeprowadzony online na portalu edukacyjnym labofii.net w dniu 29.04.2021 roku.

             

             

            2. Udział w konkursie jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji w serwisie. Zostanie on przeprowadzony w niniejszych kategoriach wiekowych: klasy 1-3, 4-6, 7-8, szkoła średnia/dorośli.

             

             

            3. Pytania, z jakimi mierzyć będą się uczestnicy zabawy odpowiadają najnowszej podstawie programowej. Zostały one opracowane przez nauczycieli matematyki, dlatego też ich rozwiązywanie stanie się między innymi doskonałym treningiem dla uczniów klas VIII i maturalnych (przykładowo, w konkursie dla szkół średnich znajdą się pytania odnoszące się do zakresu materiału pojawiającego się na maturze podstawowej, jak również rozszerzonej).

             

             

            4. Szczegółowe informacje na temat konkursu „TopMaths” znajdują się pod adresem:

             

            https://www.labofii.net/topmaths

          • 22 kwietnia Dzień Ziemi

            Światowy Dzień Ziemi 2021 – „Przywróć naszą Ziemię”

             

            Dzień Ziemi to święto obchodzone na całym świecie 22 kwietnia, którego celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie. W tym roku jest ono obchodzone pod hasłem: Przywróć naszą Ziemię. To wydarzenie w sposób szczególny przypomina nam o tym, że każdy może przyłączyć się do walki o dobro naszej planety.  

            W tym roku chcielibyśmy zachęcić Was do celebrowania tego święta w wyjątkowy sposób.

             

            W ramach obchodów tego święta proponujemy w tym roku:

            Akcję „Wiosenne porządki

             

            1. Zbierz zespół, który zrobi porządki np. na podwórku, w lesie – pozbieraj śmieci, posegreguj je i wrzuć do odpowiednich pojemników. Liczy się każdy kawałek śmieci usunięty ze środowiska.
            2. Wyjdź z domu, idź do lasu, na łąkę, do parku i odkrywali budzącą się przyrodę w najbliższej okolicy. Rozejrzyj się, jakie zwierzęta możecie spotkać, zastanów się, gdzie one mieszkają i co jedzą, posłuchaj odgłosów przyrody.
            3. Zasadź drzewko (może być krzew). Możesz to zrobić w dowolnym miejscu, jednak najlepiej zasadzić drzewo blisko miejsca w którym mieszkamy – nawet na balkonie.

             

            Przyślij zdjęcie lub filmik ze swoich działań (barbara.brzozowska82@gmail.com).  Najciekawsze propozycje zostaną umieszczone na stronie szkoły i nagrodzone dodatkowymi ocenami celującymi z przyrody i biologii.

             

             

            Zapraszamy również do odwiedzenia stron:
            Propozycje dla młodszych dzieci:


            Starszych uczniów i ich rodziców zachęcamy do obejrzenia filmów:

             

            Każdy z nas jest mieszkańcem tej planety dlatego każdy
            z nas powinien czuć się odpowiedzialny za jej stan!

             

             

             

            Pedagog szkolny – Barbara Brzozowska

            Nauczyciel bibliotekarz – Weronika Siejka