Aktualności
List Ministra zdrowia w sprawie szczepień przeciw SARS-CoV-2
1 września 1939 r. - Wybuch II Wojny Światowej
"Kiedy się wypełniły dni
i przyszło zginąć latem,
prosto do nieba czwórkami szli
żołnierze z Westerplatte.(...)"
Konstanty Ildefons Gałczyński "Pieśń o żołnierzach z Westerplatte"
Pamiętamy!
Kochani Uczniowie!
Kochani Uczniowie!
Stajemy w progu nowego roku szkolnego 2021/2022. Za nami wakacje, czas odpoczynku od obowiązków, czas letnich wędrówek i podróży.
Zdrowi i wypoczęci wróciliście do szkoły, aby znowu spotkać się z kolegami, przyjaciółmi, ze swoimi nauczycielami i wychowawcami. Jestem przekonana, że przyszliście do szkoły, nie tylko stęsknieni za rówieśnikami, ale także pełni zapału do dalszej nauki.
Zdobywanie wiedzy, pogłębianie swoich umiejętności, rozwijanie pasji i odkrywanie własnych talentów może być najwspanialszą przygodą w życiu, może przynosić prawdziwą radość i satysfakcję.
Wystarczy tylko chcieć i uwierzyć w siebie, w swoje możliwości i zalety.
My, nauczyciele, czekamy na Was z prawdziwą radością, bo nie ma dla każdego z nas większej przyjemności, jak Was uczyć, kształcić i patrzeć, jak z każdym dniem zmieniacie się na coraz mądrzejszych i lepszych ludzi.
Gdy Wam będzie trudno, pokażemy Wam sposoby, jak poradzić sobie ze sztuką nauczenia się, bo to przecież dlatego nazywamy się nauczycielami.
Kochani Uczniowie, w pierwszym dniu nowego roku szkolnego życzę Wam dobrego zdrowia, niewyczerpanych sił, optymizmu i przekonania, że wszystko się uda.
Życzę radości z codziennego obcowania z książką i z zeszytem, zadowolenia z każdego, nawet najmniejszego, sukcesu na drodze do zdobycia nowej wiedzy i opanowania nowych umiejętności.
Życzę Wam chęci do zadawania pytań swoim nauczycielom i uporu w szukaniu odpowiedzi na zadawane przez nich pytania. Niech każdy dzień nowego roku szkolnego zapewni Wam kolejne inspirujące odkrycia i sprowokuje do stawiania następnych dociekliwych pytań.
Szanowni Państwo!
Wszystkim Rodzicom, Dziadkom i Opiekunom naszych Uczniów życzę zdrowego, spokojnego roku szkolnego, podczas którego będziemy mogli nieprzerwanie i wspólnie cieszyć się z obecności dzieci w murach naszej szkoły.
Wszystkim Mamom i Tatom życzę dużej dozy cierpliwości i optymizmu, nawet wtedy, gdy pociechy wrócą do domu z trochę słabszym wynikiem.
Nauczycielom, Wychowawcom, wszystkim Pracownikom Szkoły życzę udanego, dobrego roku, pracy przynoszącej tylko satysfakcję i radość z osiągania zamierzonych celów.
Niech dopisują Państwu zdrowie i siły w przezwyciężaniu wszystkich codziennych trudności.
Państwu, Uczniom i sobie samej życzę także, a może raczej, przede wszystkim roku wolnego od pandemicznych niepokojów, ograniczeń, utrudnień i zagrożeń.
Ewa Więckowska-Mućka,
p. o. Dyrektora Szkoły Podstawowej w Mokasie
Organizacja zajęć w Szkole Podstawowej w Mokasie opracowana według wytycznych MEiN
Organizacja zajęć w Szkole Podstawowej w Mokasie opracowana według wytycznych MEiN przy współpracy z Ministrem Zdrowia i Głównym Inspektorem Sanitarnym dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek od września 2021 r.
I Organizacja pracy szkoły
- Od dnia 01.09.2021 r. Szkoła Podstawowa w Mokasie będzie pracować w trybie stacjonarnym.
- Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.
- Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
- Przy wejściu do budynku szkoły zamieszczona jest informacja o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcja użycia środka dezynfekującego. Wszystkim wchodzącym do budynku szkoły umożliwia się skorzystanie z płynu do dezynfekcji rąk.
- Opiekunowie odprowadzający dzieci mogą wchodzić na teren przyszkolny, zachowując zasady:
a) 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,
b) dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,
c) dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m,
d) opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk)
wejścia do szkoły dla uczniów: wejście główne – klasy IV-VIII, wejście boczne - klasy I-III, wejście od strony boiska - dzieci z oddziału „0”.
- W szkole ogranicza się przebywanie osób z zewnątrz do niezbędnego minimum (obowiązuje je stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych). Z dyrektorem, wychowawcą lub nauczycielem uczniów rodzice kontaktują się po uprzednim telefonicznym umówieniu terminu spotkania.
- Uczniowie klas I-III odbywają zajęcia edukacyjne wyłącznie w swoich salach, bez zbędnego przemieszczanie się pod opieką swoich nauczycieli wychowawców. Lekcje języka angielskiego, religii i zajęcia gimnastyki korekcyjnej odbywać się
będą także w trybie stacjonarnym z zachowaniem zasad bezpieczeństwa zdrowotnego. Obowiązuje ogólna zasada – każda grupa uczniów (klasa) w trakcie przebywania w szkole ma ograniczone do minimum możliwości kontaktowania się z pozostałymi klasami.
- Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, należy odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu).
- W czasie przerw śródlekcyjnych pracownicy szkoły oraz uczniowie przemieszczają się, wykorzystując maseczki ust i nosa.
- Obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
- Przedmioty i sprzęty znajdujące się w salach, w których odbywać się będą lekcje, będą podlegały dezynfekcji po każdorazowej zmianie grupy uczniów. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć, będą czyszczone lub dezynfekowane.
- Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub w szafce do tego celu przeznaczonej. Uczniowie nie mogą wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
- W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy oraz podłoga będą umyte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć, a w miarę możliwości także po każdych zajęciach.
- Sale będą wietrzone, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
- Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobyt na świeżym powietrzu na terenie szkoły, w tym w czasie przerw.
- Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, nie prowadzi się ćwiczeń i gier kontaktowych.
- Uczeń nie może zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów.
- Uczniowie korzystają z toalet zachowując dystans społeczny.
- Zajęcia świetlicowe odbywają się w salach „0”-III lub w innych salach dydaktycznych, w miarę możliwości. Do regulaminu korzystania z zajęć świetlicowych są wprowadzone zapisy, dotyczące zachowania bezpieczeństwa w czasie epidemii. Środki do dezynfekcji rąk będą rozmieszczone w czasie zajęć świetlicowych w sposób umożliwiający łatwy dostęp dla wychowanków pod nadzorem opiekuna. Sale będą wietrzone (nie rzadziej, niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci), w tym w szczególności przed przyjęciem wychowanków oraz po przeprowadzeniu dezynfekcji. Uczniowie będą w miarę możliwości przebywać w osobnych przestrzeniach, żeby ograniczać do niezbędnego minimum kontakty między uczniami z różnych klas.
- Pracownicy obsługi, w miarę możliwości, ograniczają kontakty z uczniami oraz nauczycielami.
- Ustala się osobne zasady korzystania z biblioteki szkolnej w regulaminie oraz godziny jej pracy, uwzględniające konieczny okres 2 dni kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych w bibliotekach.
II Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni
- Przy wejściu głównym umieszczone są numery telefonów do powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych.
- Wszystkie osoby trzecie, w tym rodzice uczniów, wchodzące do szkoły zobowiązane są do dezynfekowania dłoni lub zakładania rękawiczek ochronnych, do zakrywania ust i nos oraz nieprzekraczania obowiązujących stref przebywania.
- Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem. Uczniowie, szczególnie po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety zobowiązani są do mycia rąk wodą z mydłem.
- Codzienne prace porządkowe będą ściśle monitorowane, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal zajęć, pomieszczeń sanitarnohigienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatur, włączników.
- Przy dezynfekcji należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
- W pomieszczeniach sanitarnych umieszczone są plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje dezynfekcji.
- Uczniowie i pracownicy szkoły zużyte maseczki lub rękawiczki ochronne zobowiązani są wyrzucać do oznakowanych koszy.
III Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników
- Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie osoby, bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.
- W szkole w miarę możliwości wyznaczone będzie i przygotowane (m.in. wyposażenie w środki ochrony i płyn dezynfekujący) pomieszczenie lub wydzielony obszar, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku zaobserwowania objawów chorobowych.
- Pracownicy szkoły zostali poinformowani, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów choroby zakaźnej powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni wirusem.
- W przypadku wystąpienia u pracownika, będącego na stanowisku pracy, niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych powinien on skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną.
- Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik z infekcją dróg oddechowych, bezzwłocznie będzie poddany gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w szkole procedurami oraz zdezynfekowaniu powierzchni dotykowych (klamki, poręcze, uchwyty itp.) oraz zastosuje się do indywidualnych zaleceń wydanych przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
- W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie szkoły należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego.
Ewa Więckowska-Mućka
p. o. Dyrektora Szkoły Podstawowej w Mokasie
Rozpoczecie roku szkolnego 2021/2022 - list Ministra Edukacji i Nauki
Warszawa, 31 sierpnia 2021 r.
Szanowni Państwo Dyrektorzy,
Drodzy Nauczyciele i Uczniowie,
z radością i optymizmem rozpoczynamy nowy rok szkolny 2021/2022. Cieszymy się,
że po długotrwałym okresie nauki zdalnej uczniowie i nauczyciele wracają do swoich szkolnych obowiązków. Wiemy, jak ważny dla rozwoju intelektualnego i społecznego młodego człowieka jest bezpośredni kontakt z nauczycielem oraz możliwość przebywania
w grupie rówieśniczej. Wspólnota szkolna ma nieocenioną wartość.Aby od 1 września nauka mogła odbywać się w sposób stacjonarny, Ministerstwo Edukacji
i Nauki przez całe wakacje realizowało działania ukierunkowane na bezpieczny powrót
do szkół. We współpracy z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym opracowaliśmy wytyczne sanitarne. Są one wsparciem dla dyrektorów szkół w organizacji procesu nauki. Wspólnie z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych zapewniamy także środki bezpieczeństwa dla szkół – stacje dezynfekujące z funkcją mierzenia temperatury, termometry bezdotykowe, maseczki, rękawiczki i płyny do dezynfekcji. Stale zachęcamy również do szczepień nauczycieli oraz dzieci od 12. roku życia i prowadzimy akcję informacyjną w tej sprawie. Bezpieczeństwo uczniów, nauczycieli, pracowników szkół
oraz rodziców to obecnie jedno z kluczowych zadań Ministerstwa Edukacji i Nauki.Realizujemy także programy wsparcia uczniów po długotrwałym okresie kształcenia
na odległość, które rozpoczęliśmy już wiosną tego roku. Chcemy aktywnie przeciwdziałać negatywnemu wpływowi nauki zdalnej na rozwój dzieci i młodzieży, dlatego opracowaliśmy „Narodowy Program Wsparcia Uczniów po Pandemii” i przeznaczyliśmy na jego realizację dodatkowe środki. Przedsięwzięcie obejmuje działania związane ze zdrowiem (profilaktyka krótkowzroczności), poprawą kondycji fizycznej, wsparciem psychologiczno-pedagogicznym, jak również z pomocą w opanowaniu i utrwaleniu materiału.„Narodowy Program Wsparcia Uczniów po Pandemii” to kompleksowy projekt, którego celem jest wyrównywanie szans edukacyjnych i pobudzanie młodych ludzi do rozwijania swoich zainteresowań. Idea równego dostępu do wiedzy i stwarzania uczniom
jak najlepszych szans do rozwoju – niezależnie od ich miejsca zamieszkania – była także impulsem do opracowania projektu Stref Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności.
Będą to lokalne centra nauki, do których zostaną przeniesione najlepsze doświadczenia edukacyjne i wystawiennicze Centrum Nauki Kopernik. Projekt zakłada powstanie takich placówek w 32 miejscowościach w całej Polsce. Dzięki nim uczniowie będą mogli uczestniczyć w pasjonujących doświadczeniach, w atrakcyjny sposób zdobywać wiedzę
i poznawać najnowsze osiągnięcia oraz zdobycze nauki blisko swojej szkoły, a także miejsca zamieszkania. Pierwsze pilotażowe Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności zostaną uruchomione jeszcze w tym roku, a kolejne w latach 2022-2023.Nowy rok szkolny to także czas rozpoczęcia nowych przedsięwzięć edukacyjnych
i wychowawczych. Jednym z nich jest projekt „Poznaj Polskę”, który startuje już 6 września. W ramach tego programu szkoły otrzymają środki na dofinansowanie wyjazdów do muzeów, miejsc pamięci, obiektów kultury czy instytucji popularyzujących osiągnięcia nauki.
To pierwsze tego rodzaju przedsięwzięcie, które w tak dużym stopniu wspiera edukację patriotyczną. Gorąco zachęcam młodych ludzi do udziału w tym projekcie, do poznawania polskiej historii i miejsc ważnych dla naszej tożsamości narodowej.U progu nowego roku szkolnego składam wszystkim uczniom najlepsze życzenia. Starajcie się jak najlepiej wykorzystać nadchodzący czas, aby w czerwcu przyszłego roku
móc z satysfakcją odebrać szkolne świadectwa. Dążcie do poszerzania swojej wiedzy, a także do rozwijania własnych pasji oraz talentów. Spełniajcie marzenia i realizujcie ambitne cele. Pamiętajcie, aby ze wszystkich szkolnych sytuacji, nawet z niepowodzeń, czerpać doświadczenie i naukę na przyszłość.Najlepsze życzenia kieruję także do wszystkich nauczycieli i wychowawców, dziękując
za wspieranie młodych ludzi w trudnym czasie pandemii. W nowym roku szkolnym będą Państwo nie tylko przekazywać wiedzę, ale także kształtować postawy i charaktery młodych ludzi. Życzę, aby najbliższe miesiące obfitowały w sukcesy edukacyjne i wychowawcze.
Dla swoich uczniów są Państwo autorytetami i mistrzami, którzy przygotowują ich do wejścia w dorosłe życie.Wszystkim nauczycielom, uczniom i rodzicom życzę spokojnego i bezpiecznego nowego roku szkolnego 2021/2022. Mam nadzieję, że nauka stacjonarna będzie trwała w szkołach nieprzerwanie do przyszłorocznych wakacji.
Z wyrazami szacunku
Przemysław Czarnek
Minister Edukacji i Nauki
Drodzy uczniowie
Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2021/2022 r. z powodu reżimu sanitarnego odbędzie się podczas spotkań klas ze swoimi wychowawcami w następujących salach:
Do zobaczenia w salach lekcyjnych dyrektor Ewa Więckowska – Mućka
i wychowawcy.
1 Sierpnia 1944r Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego
Drodzy Mieszkańcy Mokasu i Dzięglewa!
Uprzejmie informuję, że w czasie wakacji na terenie Szkoły Podstawowej w Mokasie oraz na terenie przyszkolnym kontynuowane są intensywne prace modernizacyjne i budowlane. Część tych prac związana jest bezpośrednio z przygotowaniem do pełnego użytkowania obiektów: siłowni, placu zabaw oraz boiska sportowego. Niestety, trwające od dłuższego czasu bardzo niesprzyjające warunki atmosferyczne uniemożliwiają zakończenie tych prac w planowanym terminie. Wysoki poziom wód gruntowych, utrzymujący się na terenie przyszkolnym, uniemożliwia dokończenie prac wokół płyty boiska oraz wyklucza prace ziemne, przygotowujące podłoże pod plac zabaw i siłownię. W najbliższym czasie na tym terenie planowane jest jeszcze postawienie ogrodzenia, wyznaczenie i wykonanie trawników oraz zadrzewienie. Trwają także prace związane z założeniem monitoringu oraz doświetlenia w/w obiektów, zaś udało się dokończyć utwardzenie kostką brukową placu oraz wjazdu na teren szkolny. Zamontowano także gospodarczą wiatę. W szkole, natomiast, trwają prace remontowe w zastępczej sali rekreacyjno-gimnastycznej oraz prace przygotowujące monitoring.
Drodzy Państwo, z przykrością informuję, że w związku z trwającymi pracami oraz niemożnością zapewnienia użytkownikom bezpieczeństwa na naszych obiektach, wstęp i korzystanie z tych miejsc nadal nie jest możliwe.
Jednocześnie informuję Państwa , że trwają gminne i szkolne prace nad przygotowaniem szczegółowych zasad korzystania, w szczególności, z boiska, aby wszystkim jego użytkownikom zapewnić optymalne warunki bezpieczeństwa rekreacji i sportu.
Zapewniamy Państwa, że o gotowości do użytku obiektów szkolnych lokalna Społeczność zostanie niezwłocznie poinformowana.
Wszystkim Państwu życzę zdrowych i bezpiecznych urlopów, przepraszam za niedogodności, wynikające z rozbudowy i modernizacji terenu szkolnego, proszę o wyrozumiałość oraz serdecznie dziękuję za okazywane wsparcie i zrozumienie naszej sytuacji.
Z poważaniem, Ewa Więckowska-Mućka
25.06.2021r. Uroczyste Zakończenie Roku Szkolnego w Szkole Podstawowej w Mokasie
68
Bezpieczny i zdrowo spędzony wypoczynek – informacja dla rodziców
Szanowni Rodzice i Opiekunowie!
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sochaczewie przypomina o zasadach bezpieczeństwa w okresie wakacji organizowanych w miejscu i poza miejscem zamieszkania.
Dyrektor , Rada Pedagogiczna i Pracownicy szkoły Podstawowej w Mokasie
Dyrektor , Rada Pedagogiczna i Pracownicy szkoły Podstawowej w Mokasie, wszystkim swoim Uczniom , ich Rodzicom życzą słonecznych wolnych od zmartwień i chorób, bezpiecznych i bogatych w same dobre doświadczenia Wakacji 2021.
Do zobaczenia 1 września!!!
23 czerwca br. Wideokonferencja dotycząca szczepień przeciw COVID-19 dzieci od 12 roku życia.
Kuratorium Oświaty oraz fundacja "Rodzice Szkole" Informują , że w dniu 23 czerwca 2021 o godz. 18.00 rozpocznie sie wideokonferencja dla rodziców uczniów w wieku od 12 roku życia. Przedstawiciele służb medycznych, w tym lekarz pediatra odpowiedzą na wcześniej zadane pytania zainteresowanych rodziców w zakresie programu szczepień nastolatków.
Pytania dotyczące szczepień nastolatków należy kierować do dnia 18 czerwca br. do godz. 10.00 na adres: szczepienia2@kuratorium.waw.plLink do wideokonferencji dla rodziców, która będzie emitowana w dniu 23 czerwca 2021 r. o godz. 18.00 https://www.youtube.com/watch?v=lNXhZpXSP08
Dzień Dziecka w Puszczy Kampinoskiej
4614 czerwca Szkoła Podstawowa w Mokasie po wielu miesiącach nauki zdalnej udała się na 1 – dniową wycieczkę do Domu Pracy Twórczej w Józefowie koło Kampinosu.
Długie siedzenie przed monitorem komputera nie było zbyt atrakcyjne dla naszych uczniów, dlatego taki sposób integracji sprawił im wiele radości. Atrakcji było wiele: przede wszystkim uwielbiane przez dzieci zajęcia sportowo – rekreacyjne: footgolf oraz podchody, ponadto przejażdżki jeepem i bryczką konną.
Dzieci miały też okazję uczestniczyć w zajęciach artystycznych wspaniale prowadzonych przez wolontariuszy Domu Pracy Twórczej.
Uwieńczeniem tak aktywnego i pełnego wrażeń dnia były wspólne rozmowy i zabawy przy ognisku, a wszystko to w otoczeniu przepięknej przyrody Kampinoskiego Parku NarodowegoZNOWU RAZEM!
Obchody Dnia Mamy i Taty w Przedszkolu
Spotkanie z Policjantem
21 maja 2021r. naszą szkołę, po raz kolejny odwiedził policjant z Zespołu do Spraw Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii z KPP w Sochaczewie. Funkcjonariusz opowiedział uczniom o prawidłowym zachowaniu odpowiedzialnego uczestnika ruchu oraz to jakimi zasadami powinien się kierować. Zwrócił szczególną uwagę na najbardziej niechronionych uczestników ruchu drogowego czyli pieszych i rowerzystów. Podkreślił, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych na odzieży czy plecakach, zwłaszcza po zmroku.
Ważnym elementem spotkania było przypomnienie, o tym jakie informacje musimy przekazać dyspozytorowi, gdy wzywamy pomoc korzystając z numeru alarmowego. Nie zabrakło również wskazówki o tym, w jaki sposób zachować się, kiedy jesteśmy zaczepiani przez obce osoby.
Poza tym policjant nawiązał też do spraw dotyczących odpowiedzialności karnej za swoje czyny oraz o cyberprzemocy, która w dzisiejszych czasach może dotknąć każdego z uczniów. Uwrażliwiał na odpowiedzialne korzystanie z Internetu, rozważne zamieszczanie wszelkich informacji i zdjęć na portalach internetowych oraz o konsekwencjach korzystania z nielegalnych programów.
Na koniec funkcjonariusz podkreślił, jak ważne jest zachowanie ostrożności i zdrowego rozsądku w czasie wakacji, gdy dzieci i młodzież mają dużo czasu wolnego.
Uczniowie z chęcią odpowiadali na pytania i aktywnie uczestniczyli w spotkaniu z policjantem.
Bardzo serdecznie dziękujemy naszemu gościowi za przekazanie i przypomnienie, jakże istotnych informacji dotyczących bezpieczeństwa na drodze i w codziennym życiu.
Harmonogram zajęć w systemie hybrydowym dla klas IV – VIII w czasie 17.05 – 28.05
Harmonogram zajęć w systemie hybrydowym dla klas IV – VIII w czasie 17.05 – 28.05
W dniach 25, 26 i 27.05 klasa VIII piszę egzamin, w tym czasie pozostałe klasy nie mają zajęć lekcyjnych.
Klasy 0 – III uczą się w trybie stacjonarnym w Szkole.
Powiatowy Konkurs promujący „Zdrowy styl życia”
Kochani Uczniowie!
Serdecznie zapraszam do udziału w I Edycji Powiatowego Konkursu promującego „Zdrowy styl życia”. Konkurs jest organizowany dla uczniów szkół podstawowych z podziałem na dwie kategorie:
- klasy I-III
- klasy IV-VIII
Zadanie uczestników polega na przesłaniu pracy w postaci:
1. Pracy plastycznej w dowolnej formie (plakat, rysunek, grafika, kolaż, wyklejanka) lub prezentacji Power Point o tematyce zdrowego stylu życia zawierająca elementy :
a) zdrową żywność i przyjmowane płyny.
b) czas i rodzaj aktywności fizycznej.
c) unikanie uzależnień.
2. Filmu instruktażowego z przygotowania zdrowego śniadania. Na nagraniu powinny się znaleźć:
a) przepis i wykaz produktów,
b) wykaz potrzebnych przyborów kuchennych,
c) sposób przygotowania posiłku,
d) ewentualnie można podać szacunkową wartość kaloryczna przygotowanego śniadania
Konkurs będzie trwać do 31.05.2021 r.! Prace należy przesłać w formie elektronicznej na adres e-mailowy: sekretariat@zsteresin.pl , pocztą lub osobiście dostarczyć do sekretariatu na adres: Zespół Szkół im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego Al. XX-lecia12, 96-515 Teresin. W tytule należy podać nazwę: ,,Zdrowy styl życia’’.
Uczestnicy po przesłaniu pracy na adres mailowy nauczyciela przyrody i biologii ( barbara.brzozowska82@gmail.com ) otrzymają ocenę celującą.
Więcej szczegółów w załączonym Regulaminie:
Zachęcam do udziału!
Barbara Brzozowska
Powiatowy Konkurs Literacki
Drodzy Uczniowie!
Serdecznie zapraszamy do udziału w Powiatowym Konkursie Literackim na Bajkę Terapeutyczną, Edukacyjną pt. „Wspieranie przez pisanie” organizowanego przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Sochaczewie.
Uczestnik konkursu ma za zadanie napisać bajkę terapeutyczną na temat sposobów radzenia sobie z emocjami.
Prace należy składać e-mailem na adres: ppp.sochaczew@wp.pl, lub listownie na adres Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sochaczewie lub w sekretariacie Poradni (od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-15.00).
Termin dostarczenia prac upływa 10.05.2021 r.
Szczegóły w regulaminie:
Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie!
Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Edukacji i Nauki od 5 maja br. do szkoły wracają wszystkie dzieci z klas I-III szkół podstawowych, natomiast pozostałe klasy kontynuują naukę w trybie zdalnym.
O kolejnych zmianach w harmonogramie powrotu uczniów do szkół będziemy informować na bieżąco.
230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Witaj majowa jutrzenko,
Świeć naszej polskiej krainie,
Uczcimy ciebie piosenką,
Która w całej Polsce słynie.
Witaj maj, piękny maj,
U Polaków błogi raj…3 maja mija już 230 lat od radosnego, majowego poranka, kiedy wołano: „Wiwat Król! Wiwat Sejm! Wiwat wszystkie Stany!”. Cóż to za data? To właśnie w tym dniu, w 1791 r. uchwalono konstytucję – ustawę regulującą ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. W nowożytnej Europie nasza konstytucja była drugim, po korsykańskiej, a na świecie trzecim, po amerykańskiej tak nowoczesnym aktem prawnym. To próba unowocześnienia ustroju Polski i ratowania jej suwerenności i pomimo tego, że obowiązywała zaledwie kilkanaście miesięcy po upadku stała się niedoścignionym wzorem i symbolem marzeń o suwerenności państwa oraz wolności jego obywateli. Marzenie to zrealizowane zostało ponownie dopiero po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, a jego symbolem stała się uchwalona 17 marca 1921 roku kolejna polska konstytucja – tzw. Konstytucja marcowa.
Choć te wydarzenia są odległe czasowo i minęło od nich kilka pokoleń Polaków to nadal w naszej świadomości zajmują one ważne miejsce. Takie zdarzenia, postawy, ludzie budują naszą tożsamość narodową pozwalając przetrwać każdy, nawet najtrudniejszy czas.
Zachęcam do wywieszenia własnej flagi i zapraszam do zapoznania się z załączonymi materiałami poświęconymi Konstytucji 3 Maja:
- Konstytucja 3 maja - historia prosto z Zamku: https://www.youtube.com/watch?v=wCsmTBkxy5I
- Witaj majowa jutrzenko: https://www.youtube.com/watch?v=1P0kyQ65Mcw
- O parlamentaryzmie i demokracji szlacheckiej: https://www.youtube.com/watch?v=QPxKxNlpVpg
- Sekrety obrazu Jana Matejki Konstytucja 3 Maja 1791 roku: https://www.youtube.com/watch?v=nBR1krjJo9Q
- QUIZ: Jak dobrze znasz obraz Konstytucja3 Maja: https://samequizy.pl/jak-dobrze-znasz-obraz-konstytucja-3-maja/
- QUIZ : Co naprawdę wiesz o Konstytucji 3 Maja: https://samequizy.pl/co-naprawde-wiesz-o-konstytucji-3-maja-tylko-10-pytan/
- Sprawdź swoją wiedzę o Konstytucji 3 Maja: https://view.genial.ly/608942fdafcdec0d26b50ca7/interactive-content-konstytucja-3-maja-1791-roku
Nauczyciel historii – Barbara Brzozowska
Archiwum Aktualności