• Rozstrzygnięcie konkursu " Jesienne Cuda"

             

             

            W dniu 28.10 odbyło się rozstrzygnięcie świetlicowego konkursu „Jesienne Cuda”.

            Spośród dostarczonych prac komisja wybrała dwa pierwsze miejsca, które zajęli Oliwia Janicka i Jakub Janicki. Drugie miejsce zajął Krystian Janicki. Trzecie miejsce zajęła Nikola Ostrowska.

            Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy oraz słodkie upominki.

            Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i zachęcamy do udziału w następnych konkursach.

             

             

          • Wizyta Straży Pożarnej w Naszej Szkole

             

            Dziś nasza szkoła gościła strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Mokasie.

            W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas 0 – VIII. Strażacy instruowali jak należy się zachować w sytuacji zagrożenia, np. pożaru, wypadku, przypomnieli nr alarmowe 112 lub 998

            Nasi goście zaprezentowali umundurowanie i ekwipunek strażaków używany podczas akcji ratowniczych. Dzieci mogły przymierzyć buty i strój strażacki.

            Następnie strażacy zaprezentowali pokazową akcję ratunkową, w której udzielona była pierwsza pomoc poszkodowanemu.

            Na koniec dzieci mogły zobaczyć wóz strażacki oraz zapoznać się z jego wyposażeniem.

            Dla wszystkich była to nie zapomniana lekcja.

             

          • Świętujemy Dzień Edukacji Narodowej!

             

             

            Szanowni Państwo, Kochani Uczniowie!

             

            Dzień Edukacji Narodowej przypada na 14 października. Święto nauczycieli, wychowawców, pedagogów i wszystkich pracowników oświaty obchodzone jest w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej - pierwszego w Europie ministerstwa oświaty, które zajęło się reformowaniem szkolnictwa w Polsce.

             

            Komisja Edukacji Narodowej, której pełna nazwa brzmiała: „Komisja nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mająca” - była pierwszą w świecie tego rodzaju instytucją, wyprzedzającą o wiele lat podobne rozwiązania w innych państwach. Powołana została przez Sejm Rozbiorowy 14 października 1773 r. na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

             

            Działała w latach 1773-1794. Stworzyła nowoczesną strukturę organizacyjną oświaty - od szkół elementarnych poprzez gimnazja aż do wyższych uczelni. Reforma objęła programy nauczania, do których wprowadzono elementy nauk przyrodniczych, historii i geografii Polski, naukę języka ojczystego, wychowanie obywatelskie.

             

            Komisja powołała Towarzystwo do Ksiąg Elementarnych, które zajęło się przygotowywaniem podręczników. Zamawiano je u wybitnych uczonych polskich oraz tłumaczono najlepsze opracowania zagraniczne. Komisja uregulowała również podstawy prawne zawodu nauczycielskiego oraz stworzyła pierwsze szkoły kształcące pedagogów.

             

            Zreorganizowane zostały też akademie: krakowska i wileńska. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie przemianowany na Szkołę Główną Koronną stał się nowoczesną uczelnią. Wysoką rangę zdobył uniwersytet wileński. Przemianowany na Szkołę Główną Wielkiego Księstwa Litewskiego stał się ważnym ośrodkiem nauk przyrodniczych i astronomii. Komisja zamierzała też powołać Królewski uniwersytet w Warszawie - jego zalążkiem była utworzona w 1789 r. Szkoła Anatomii i Chirurgii.

             

            Kres działaniom Komisji Edukacji Narodowej położyła utrata niepodległości Polski, ale wiele rozwiązań wprowadzonych przez nią miało kontynuację.

             

            W naszej szkole od wielu lat Dzień Edukacji narodowej to wyjątkowe święto, ponieważ do społeczności szkolnej przyjmujemy uczniów klasy pierwszej. To właśnie ci uczniowie składają uroczystą przysięgę na sztandar naszej szkoły i po uroczystym pasowaniu stają się „prawdziwymi uczniami”.

             

            Z okazji Dnia Edukacji Narodowej proszę wszystkich nauczycieli, pracowników administracji i obsługi naszej szkoły o przyjęcie najserdeczniejszych podziękowań za Państwa codzienną pracę, za poświęcenie w stale zmieniających się ostatnio warunkach, dziękuję za rozumienie specyfiki naszej służby i wspólne, zaangażowane działania dla dobra naszych uczniów.

             

            Życzę Państwu lepszej przyszłości zawodowej, życzę społecznego wsparcia, zrozumienia i empatii.

            Życzę Państwu zdrowia, siły w codziennej aktywności zawodowej oraz szczęścia w życiu osobistym.

             

            Szanownym Rodzicom naszych Uczniów życzę dumy i radości, jaka płynie z codziennej edukacji i wychowania Państwa pociech. Niech ich osiągnięcia i sukcesy w nauce przynoszą Państwu prawdziwą satysfakcję.

             

            Szczególne życzenia kieruję do wszystkich uczniów, którym życzę zaangażowania w zdobywaniu nowych umiejętności i wiedzy. Niech sukcesy w szkole Was cieszą i zachęcają do kolejnych wyzwań. Pamiętajcie, proszę, że Wasze codzienne obcowanie z nauką i wiedzą jest Waszym historycznym prawem, osiągnięciem cywilizacyjnym wielu pokoleń mądrych i odpowiedzialnych ludzi, takich jak twórców Komisji Edukacji Narodowej. Nauka w szkole nie jest uciążliwym nakazem a niepodważalnym prawem wszystkich dzieci i młodzieży. Pamiętajcie o tym, proszę, tylekroć, ilekroć nie chce się Wam odrobić pracy domowej, ilekroć odkładacie podręcznik na później lub pracę domową spisujecie pośpiesznie w ukryciu z zeszytów koleżanek lub kolegów.

             

            Kochani uczniowie pierwszej klasy, życzę Wam ustawicznego zapału do nauki i niekończącego się apetytu na wiedzę. Nie martwcie się, gdy pojawi się jakaś trudność czy niepowodzenie. To normalne, gdy się człowiek zaczyna uczyć. Nie jesteście w codziennych wysiłkach zdani tylko na siebie, czuwają nad Wami kochający rodzice, ofiarni nauczyciele i oddani starsi koledzy.

            Wszyscy życzymy Wam sukcesów i radości w uczeniu się.

             

            Szanowni Państwo, Kochani Uczniowie, okazji Dnia Edukacji Narodowej wszystkim Państwu życzę wspaniałych edukacyjnych i naukowych przygód, dzięki którym wszyscy będziemy się mogli poczuć mądrzejszymi i lepszymi ludźmi, którzy poradzą sobie z wyzwaniami przyszłości.

             

             

            Ewa Więckowska-Mućka

            Dyrektor Szkoły Podstawowej

            im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Mokasie

             

          • Dzień chłopaka w Mokasie

             

            30 września 2022 r. w klasach VI , VII i VIII odbył się dzień chłopaka. Uczniowie pojechali do „Lonży” – ścianki wspinaczkowej. Dzieci próbowały swoich sił na kilkumetrowych ściankach. Wszyscy świetnie się bawili.

            Następnie klasy wybrały się do pizzerii „vesuvio” na pyszną pizzę. Każdy wrócił zmęczony ale bardzo szczęśliwy!

             

          • Lekcja historii w Mokasie

             

            12 października  naszą  szkołę odwiedzili  rycerze z grupy artystycznej „Rekonstrukto”.

            Rycerze zaprezentowali uczniom żywą lekcje historii, przedstawili obyczaje i kulturę średniowiecznej epoki, oraz dużą kolekcje broni i rekwizytów a także ówczesne narzędzia tortur. Każdy uczeń miał możliwość osobistego zapoznania się z rekwizytami i elementami zbroi.

            Dla wszystkich było to nie zapomniane przeżycie.

             

          • Pasowanie na ucznia

             

            13 października 2022 r w naszej szkole odbyła się ważna uroczystość – pasowanie pierwszoklasistów na uczniów Szkoły Podstawowej im Marszałka Józefa Piłsudskiego w Mokasie.

            Pasowanie to jedno z najważniejszych wydarzeń w szkolnym życiu pierwszoklasisty. Od tego dnia każde dziecko czuję się już „prawdziwym uczniem” czyli pełnoprawnym członkiem szkolnej rodziny.

            Uczniowie klasy pierwszej ślubowali być godnymi Polakami i wzorowymi uczniami.

            Dużym przeżyciem dla dzieci był moment pasowania. Pani Dyrektor Ewa Więckowska – Mućka poprzez dotknięcie zaczarowanym ołówkiem ramienia każdego dziecka zamieniła go w prawdziwego ucznia. Na Koniec uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz kuferki pełne szkolnych przyborów.

            To był wyjątkowy dzień dla najmłodszych wychowanków którym życzymy sukcesów i przyjemnego pobytu w murach naszej szkoły.

             

          • Międzynarodowy projekt " Czytam z klasą lekturki z pod chmurki"

             

            3 października 2022 roku klasa II przystąpiła do realizacji Innowacji Pedagogicznej „Czytam z klasą lekturki spod chmurki” w ramach międzynarodowego projektu edukacyjnego, wspierającego rozwój czytelnictwa w roku szkolnym 2022/2023.

            Innowacja pedagogiczna realizowana będzie od 3 października 2022r. do 31 maja 2023r. Innowacja opiera się na niestandardowym sposobie pracy z lekturą. Poprzez atrakcyjne zadania projektowe, uczniowie włączą się w wiele innowacyjnych działań z tekstem. Czwarta edycja projektu, zaprojektowana na rok szkoły 2022/2023, polega na skorelowaniu czytania danej lektury ze zgłębianiem wiedzy na temat wybranych krajów na kuli ziemskiej, o których będzie mowa w czytanym tekście, ich piękna, różnorodności, kultury i tradycji. Ponadto uczniowie nauczą się pakowania bagażu podróżnego, postępowania w przypadku zgubienia się, a także pisania i wysyłania pocztówek lub listów.

            Praca z książką stanie się przyczynkiem do realizacji wielu kreatywnych zadań oraz akcji czytelniczych, wybranych przez uczniów.

            Cele innowacji:

            • rozbudzanie u uczniów ciekawości literackiej,
            • rozwijanie aktywności czytelniczej,
            • doskonalenie czytania ze zrozumieniem oraz aktywnego słuchania,
            • zachęcanie rodziców do czytania dzieciom,
            • pogłębianie wiedzy na temat wybranych krajów na kuli ziemskiej, ich piękna, różnorodności, kultury i tradycji,
            • integracja zespołu klasowego,
            • współpraca placówek oświatowych z terenu całego kraju i zagranicznych szkół polonijnych.

            Projekt składać się będzie z trzech MODUŁÓW:

            I MODUŁ od 03.10.2022r. do 31.12.2022r. PODRÓŻE PO POLSCE

            II MODUŁ od 01.01.2023r. do 31.03.2023r. PODRÓŻE PO EUROPIE

            III MODUŁ od 01.04.2023r. do 31.05.2023r. PODRÓŻE PO ŚWIECIE

             

             

          • Pasowanie na czytelnika

             

            11 października biblioteka szkolna gościła uczniów klasy II. Była to pierwsza  wizyta drugoklasistów w bibliotece.

            Celem spotkania było wyjaśnienie uczniom zasad właściwego użytkowania i poszanowania książek – nie tylko bibliotecznych. Dzieci poznały zasady korzystania z zasobów biblioteki, zachowania się w bibliotece oraz sposób wypożyczania i oddawania książek. Dostrzegły różnice między biblioteką publiczną, biblioteką szkolną a księgarnią.

            Na pamiątkę tej wizyty dzieci otrzymały dyplomy pasowania na czytelnika i książeczkę do poczytania.
            Mamy nadzieję, że od tej pory będą oni często odwiedzali szkolną bibliotekę i rozbudzą w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.

            Życzymy drugoklasistom wspaniałych spotkań z książką i biblioteką.

             

          • Kolejowe ABC

             

             

            W dniu 10.10 w naszej szkole odbyły się warsztaty kolejowe ABC dla dzieci z z klas 0 – IV

            Kampania Kolejowe ABC to ogólnopolska kampania  informacyjno – edukacyjna z zakresu bezpieczeństwa skierowana do najmłodszych. Organizatorem kampanii jest Urząd Transportu Kolejowego.

            Tematem warsztatów była tematyka bezpiecznego zachowania się na terenach kolejowych, zasady przechodzenia i przejeżdżania przez przejazdy kolejowe oraz nauka o bezpieczeństwie na drodze, podczas podróży czy w czasie codziennej drogi do szkoły.

            Dzieci chętnie i ochoczo brały udział w zajęciach

             

          • Witaj Szkoło!

             

            Uprzejmie informujemy, że uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023 w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Mokasie, odbędzie się    1- go września 2022r. o godz. 9:00 w sali gimnastycznej.

             

            Wszytkim uczniom szkoły oraz odziału przedszkolengo przypominamy o zabraniu obuwia zmiennego na jasnej podeszwie. Do Zobaczenia

             

             

          • Wyprawka do oddziału przedszkolnego i do pierwszej klasy

             Wyprawka dla Oddziału przedszkolnego na rok szkolny 2022/2023:

             

            Informacje ogólne:

            - informacja o podręcznikach zostanie przekazana na spotkaniu  z wychowawcą,

            - podręcznik do religii kupują rodzice (szczegóły na spotkaniu z wychowawcą)

             

            • Strój gimnastyczny (biała bluzka, krótkie spodenki) w podpisanym worku.
            • Obuwie na zmianę (z biała podeszwą) w podpisanym worku.
            • Papier ksero – 1 ryza
            • Blok techniczny biały A4 – 2szt.
            • Blok techniczny biały A3 -  1 szt.
            • Blok techniczny kolorowy A4 – 2szt.
            • Blok techniczny kolorowy A3 – 1szt
            • Blok rysunkowy A4 – 2szt
            • Papier kolorowy A4 (nie samoprzylepny) – 1szt.
            • Plastelina 12 kolorów – 1op.
            • Farby plakatowe 12 kolorów – 1 op.
            • Flamastry – 1op.
            • Klej wikol w tubce – 1szt.
            • Klej w sztyfcie biały – 3 szt
            • Nożyczki – 1szt.
            • Pędzelki 2szt. (1cienki i 1gruby)
            • Kredki „BAMBINO” (nie świecowe)- 2op.
            • Kredki ołówkowe grube „BAMBINO”  (min 12 kolorów) – 1op.
            • Pastele olejne – 1 op.
            • Temperówka – 1szt.
            • Ołówek bez gumki HB – 2szt.
            • Gumka do ścierania biała- 1szt.
            • Chusteczki higieniczne w pudełku – 1op.
            • Chusteczki nawilżane – 1op.
            • Segregator oraz koszulki (20 szt.) na dokumenty wkładane od góry.
            • Piórnik

             

                 Strój galowy:

            • - dziewczynki: biała bluzka, granatowa lub czarna spódniczka
            • - chłopcy: biała koszula, granatowe lub czarne spodnie

             

             

             

             

             

             

            Wyprawka pierwszoklasisty na rok szkolny 2022/2023:

             

            1) Informacje ogólne:

            - komplet podręczników i ćwiczeń do edukacji wczesnoszkolnej i j. angielskiego uczniowie otrzymają wypożyczone z biblioteki  szkolnej;

            - podręcznik do religii kupują rodzice(szczegóły we wrześniu);

            - w szkole do komunikacji rodzic-szkoła obowiązuje dziennik elektroniczny Librus ( login i hasło rodzice otrzymają na pierwszym spotkaniu z wychowawcą).

             

            Wyprawka indywidualna:

            -piórnik , a w nim:

            - 2 miękkie ołówki,

            - gumka

            - temperówka ze zbiorniczkiem

            - nożyczki

            - klej w sztyfcie

            - linijka 15 cm

            - kredki ołówkowe miękkie (12 kolorów, najlepiej grube np. Bambino)

            - mazaki

            - zeszyt w 3 linie 16 kartkowy 3szt(w kolorowe linie czerwone i niebieskie)

            - zeszyt 32 kartkowy w kratkę

            - zeszyt do korespondencji (16 kartkowy w kratkę)

            - teczka z gumką A4 2szt

             

            Materiały Plastyczne:

            - blok rysunkowy biały w formacie A4 - 2szt

            - blok rysunkowy kolorowy A4 - 2szt

            - blok techniczny biały A4 - 2szt

            - blok techniczny kolorowy A4 - 2 szt

            - papier kolorowy(wycinanka)

            - bibuła - 3szt(wybrane kolory)

            - plastelina - 8 kolorów

            - farby plakatowe - 12 kolorów + 3 pędzle różne grubości + kubek na wodę

            - klej „Magic”

            - ryza papieru xero

            - chusteczki wyciągane

            - strój gimnastyczny(koszulka + spodenki w worku, podpisane), obuwie sportowe z jasną podeszwą

             

            Strój galowy:

            - dziewczynki: biała bluzka, granatowa lub czarna spódniczka

            - chłopcy: biała koszula, granatowe lub czarne spodnie

             

            Należy założyć dziecku zeszyt do korespondencji(16 kartkowy w kratkę) (proszę wpisać imię i nazwisko dziecka oraz numery kontaktowe do rodziców).

             

             

          • Posumowanie Projektu EMOCJA i Innowacji Pedagogicznej EKOEMOCJE

             

            Posumowanie Projektu EMOCJA i Innowacji Pedagogicznej EKOEMOCJE

            W maju uczniowie klasy pierwszej  pod kierunkiem wychowawczyni ukończyli realizację Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego Emocja wspierającego rozwój społeczny

            i emocjonalny dzieci i młodzieży.

            Projekt składał się z czterech modułów: kreatywność, wyobraźnia, moc słów i empatia. Dzięki programowi dzieci dowiedziały się co to są emocje, jak się nazywają, czym charakteryzują i w jaki sposób można je wyrażać. Rozbudzały wiarę we własne możliwości. Rozwijały wyobraźnię, fantazję oraz kreatywność. Poszerzały horyzonty. Kształtowały poczucie szacunku do siebie oraz innych osób. Ponadto dzięki udziałowi w projekcie dzieci zdobyły świadomość, jaki wpływ mają wypowiadane przez nie słowa. Odkrywały swoje mocne oraz słabsze strony, uczyły się pokonywać trudności, ale przede wszystkim wzrosło ich poczucie własnej wartości i samoświadomość.

            Przy projekcie realizowana była również Innowacja pedagogiczna „Ekoemocja”, w ramach, której realizowane były następujące zadania:

            - Założenie kącików przyrody – gromadzenie darów jesieni.

            - Stworzenie w sali zielonej przestrzeni z małych roślin doniczkowych.

            - Wykonanie etykietek na patyczkach, ułatwiających opiekę nad roślinami.

            Drzewo smutne i wesołe – przeprowadzenie rozmowy na podstawie wiersza Romana

               Pisarskiego Zielone serce, wyrabianie szacunku do przyrody, uwrażliwianie na jej piękno,

               określanie odczuwanych emocji.

            - Zorganizowanie zbiórki karmy dla zwierząt do schroniska, budzenie empatii i opiekuńczego

               stosunku do zwierząt.

            - Eko moda – prezentacja ciekawych strojów wykonanych z surowców wtórnych.

            - Stworzenie Kącika do Odpoczywania, w celu kształtowania nawyku właściwego  

               odpoczynku.

            - Zorganizowanie w klasie  Zielonego Dnia, w trakcie którego obowiązywał zielony ubiór

              i spożywanie posiłków wykonanych z zielonych produktów.

            - Wykonanie z okazji Dnia Kolorowej Skarpety – pacynki ze skarpetek, guzików oraz innych

               dostępnych materiałów.

                        Uczniowie chętnie brali udział we wszystkich zadaniach zawartych w projekcie. Na zakończenie uczestnicy dostali pamiątkowe certyfikaty za aktywny udział w projekcie.