Lekcja chemii w klasie ósmej
W ramach realizacji Innowacji Pedagogicznej „Czytam z klasą lekturki spod chmurki” I MODUŁU PODRÓŻE PO POLSCE klasa II wybrała do przeczytania lekturę: „Mania , dziewczyna inna niż wszystkie. Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie” Julity Grodek. Chcąc przybliżyć dzieciom pracę naszej wybitnej uczonej w dniu 22 listopada dzięki uprzejmości pani Renaty Jabłońskiej klasa 2 została zaproszona na lekcję chemii do klasy 8. Uczniowie starszej klasy przygotowali ciekawe i efektowne doświadczenia chemiczne, które zrobiły ogromne wrażenie na uczniach klasy młodszej.
Klasa II serdecznie dziękuje pani Renacie i uczniom klasy 8 za przygotowanie ciekawego pokazu, w ramach lekcji chemii
27
Sukces Uczniów Naszej Szkoły
W dniu 21 listopada 2022 roku w Państwowej Szkole Muzycznej w Sochaczewie odbyła się Gala z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, podczas której nastąpiło rozstrzygnięcie II Powiatowego Konkursu Plastycznego „Ja-Ty-My” pod honorowym patronatem ministra Macieja Małeckiego i starosty Powiatu Sochaczewskiego Jolanty Gonta.
Uczniowie naszej szkoły w kategorii klas I – IV zajęli wysokie miejsca: Emilia Gierasik z klasy drugiej - II miejsce, a Stanisław Janicki z klasy I - III miejsce.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
9
Mikołajkowy Kiermasz Książek
Biblioteka szkolna organizuje
MIKOŁAJKOWY KIERMASZ KSIĄŻEK,
który odbywać się będzie w dniach:
28.11. - poniedziałek 8:30 – 10:30
29.11. - wtorek 12:30 – 16:00
01.12. - czwartek 8:30 – 10:30
05.12. - poniedziałek 8:30 – 10:30
Serdecznie zapraszamy
życzymy udanych zakupów
Szlachetna Paczka
Jak co roku Szkoła podstawowa w Mokasie dołącza do Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie w Wyjątkowej Inicjatywie jaką jest SZLACHETNA PACZKA!!!
Nasza społeczność już nie raz pokazała, że w Czynieniu Dobra można na nas liczyć!!!!
Nie zawiedźmy i w tym roku!!!
W tym roku wspieramy Pana Pawła i Jego Rodzinę:
Pan Paweł samotnie wychowuje syna Szymona( 10 Lat), sprawując opiekę również nad swoją mamą. Pani Maria ( mama pana Pawła) choruje na roumatoidalne zapalenie stawów, schizofrenię, choroby serca oraz niedosłuch – jest osobą leżącą. Mężczyzna pracuje zawodowo. Do trudnej sytuacji doprowadziła śmierć małżonki Pana Pawła. Rodzina utrzymuję się z wynagrodzenia, emerytury, renty rodzinnej, wsparcia w ramach programu „500 +”. Odejmując koszty utrzymania mieszkania, koszty leczenia oraz wyżywienia w szkole, dochód na jednego członka rodziny wynosi 700 zł.
CO ZBIERAMY ????
ŻYWNOŚĆ: Herbata, kawa, ryż, cukier, kasza, (różne rodzaje) makaron, mąka, olej, dżemy, sosy, konserwy mięsne i rybne, owoce i warzywa w puszkach, płatki kukurydziane, mleko UHT, słodycze, przyprawy.
ŚRODKI CZYSTOŚCI; Mydło / żel myjący, szampon, pasta do zębów, płyn do naczyń, proszek do prania, płyn do płukania.
PRZYBORY SZKOLNE: Zeszyty, bloki, kredki, farby, klej, papier kolorowy, nożyczki, przybory do pisania, plecak – czarny.
WYPOSAŻENIE MIESZKANIA: Ręczniki - małe i duże, kołdra, pościel(poszewki, prześcieradło – kołdra rozmiar 140x200, poduszka 70x80) koc, poduszka.
SZCZEGÓLNE UPOMINKI DLA RODZINY:
PAWEŁ: Podstawowe narzędzia majsterkowicza
SZYMON: klocki Lego City
MARIA: Radio – takie małe do słuchania
Rzeczy zbieramy do 8 grudnia 2022r
A więc – DO DZIEŁA !!!!!!
11 listopada - Święto Niepodległości
Święto Niepodległości to najważniejsze polskie święto obchodzone co roku na pamiątkę odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Wolność i niepodległość nie jest nam dana raz na zawsze, są to wartości o które trzeba cały czas dbać i je pielęgnować.
W tym roku obchodzimy 104 – rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, z tej okazji uczniowie naszej szkoły przygotowali wspaniałą lekcje historii i patriotyzmu, która była ważnym źródłem informacji o trudnych losach naszej ojczyzny.
28
Konkurs na szopkę Bożonarodzeniową " SZOKPA Z CZTERECH ŚWIATA STRON"
Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą zaprasza do udziału w XXVIII Konkursie na Szopkę Bożonarodzeniową " SZOPKA Z CZTERECH ŚWIATA STRON"
Pracę należy dostarczyć do 2 grudnia 2022R Do Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie, Pl.Kościuszki 12.
Poniżej regulamin konkursu do pobrania:
Rozstrzygnięcie konkursu " Jesienne Cuda"
W dniu 28.10 odbyło się rozstrzygnięcie świetlicowego konkursu „Jesienne Cuda”.
Spośród dostarczonych prac komisja wybrała dwa pierwsze miejsca, które zajęli Oliwia Janicka i Jakub Janicki. Drugie miejsce zajął Krystian Janicki. Trzecie miejsce zajęła Nikola Ostrowska.
Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy oraz słodkie upominki.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i zachęcamy do udziału w następnych konkursach.
12
Wizyta Straży Pożarnej w Naszej Szkole
Dziś nasza szkoła gościła strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Mokasie.
W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas 0 – VIII. Strażacy instruowali jak należy się zachować w sytuacji zagrożenia, np. pożaru, wypadku, przypomnieli nr alarmowe 112 lub 998
Nasi goście zaprezentowali umundurowanie i ekwipunek strażaków używany podczas akcji ratowniczych. Dzieci mogły przymierzyć buty i strój strażacki.
Następnie strażacy zaprezentowali pokazową akcję ratunkową, w której udzielona była pierwsza pomoc poszkodowanemu.
Na koniec dzieci mogły zobaczyć wóz strażacki oraz zapoznać się z jego wyposażeniem.
Dla wszystkich była to nie zapomniana lekcja.
36
Warsztaty w Akademii Rękodzieła Ludowego w Nieborowie
Dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z klasą II odwiedziły Akademię Rękodzieła Ludowego w Nieborowie, gdzie wzięły udział w warsztatach wypieku chleba oraz wyrobu masła.
Podczas zajęć dzieci dowiedziały się wielu ciekawych oraz interesujących rzeczy. Każdy uczestnik warsztatów mógł własnoręcznie wyrobić ciasto na pyszne bułki, oraz spróbować wyrobić masło.
Warsztaty były dla wszystkich cenną lekcją, a także fajną zabawą.
78
Świętujemy Dzień Edukacji Narodowej!
Szanowni Państwo, Kochani Uczniowie!
Dzień Edukacji Narodowej przypada na 14 października. Święto nauczycieli, wychowawców, pedagogów i wszystkich pracowników oświaty obchodzone jest w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej - pierwszego w Europie ministerstwa oświaty, które zajęło się reformowaniem szkolnictwa w Polsce.
Komisja Edukacji Narodowej, której pełna nazwa brzmiała: „Komisja nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mająca” - była pierwszą w świecie tego rodzaju instytucją, wyprzedzającą o wiele lat podobne rozwiązania w innych państwach. Powołana została przez Sejm Rozbiorowy 14 października 1773 r. na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Działała w latach 1773-1794. Stworzyła nowoczesną strukturę organizacyjną oświaty - od szkół elementarnych poprzez gimnazja aż do wyższych uczelni. Reforma objęła programy nauczania, do których wprowadzono elementy nauk przyrodniczych, historii i geografii Polski, naukę języka ojczystego, wychowanie obywatelskie.
Komisja powołała Towarzystwo do Ksiąg Elementarnych, które zajęło się przygotowywaniem podręczników. Zamawiano je u wybitnych uczonych polskich oraz tłumaczono najlepsze opracowania zagraniczne. Komisja uregulowała również podstawy prawne zawodu nauczycielskiego oraz stworzyła pierwsze szkoły kształcące pedagogów.
Zreorganizowane zostały też akademie: krakowska i wileńska. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie przemianowany na Szkołę Główną Koronną stał się nowoczesną uczelnią. Wysoką rangę zdobył uniwersytet wileński. Przemianowany na Szkołę Główną Wielkiego Księstwa Litewskiego stał się ważnym ośrodkiem nauk przyrodniczych i astronomii. Komisja zamierzała też powołać Królewski uniwersytet w Warszawie - jego zalążkiem była utworzona w 1789 r. Szkoła Anatomii i Chirurgii.
Kres działaniom Komisji Edukacji Narodowej położyła utrata niepodległości Polski, ale wiele rozwiązań wprowadzonych przez nią miało kontynuację.
W naszej szkole od wielu lat Dzień Edukacji narodowej to wyjątkowe święto, ponieważ do społeczności szkolnej przyjmujemy uczniów klasy pierwszej. To właśnie ci uczniowie składają uroczystą przysięgę na sztandar naszej szkoły i po uroczystym pasowaniu stają się „prawdziwymi uczniami”.
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej proszę wszystkich nauczycieli, pracowników administracji i obsługi naszej szkoły o przyjęcie najserdeczniejszych podziękowań za Państwa codzienną pracę, za poświęcenie w stale zmieniających się ostatnio warunkach, dziękuję za rozumienie specyfiki naszej służby i wspólne, zaangażowane działania dla dobra naszych uczniów.
Życzę Państwu lepszej przyszłości zawodowej, życzę społecznego wsparcia, zrozumienia i empatii.
Życzę Państwu zdrowia, siły w codziennej aktywności zawodowej oraz szczęścia w życiu osobistym.
Szanownym Rodzicom naszych Uczniów życzę dumy i radości, jaka płynie z codziennej edukacji i wychowania Państwa pociech. Niech ich osiągnięcia i sukcesy w nauce przynoszą Państwu prawdziwą satysfakcję.
Szczególne życzenia kieruję do wszystkich uczniów, którym życzę zaangażowania w zdobywaniu nowych umiejętności i wiedzy. Niech sukcesy w szkole Was cieszą i zachęcają do kolejnych wyzwań. Pamiętajcie, proszę, że Wasze codzienne obcowanie z nauką i wiedzą jest Waszym historycznym prawem, osiągnięciem cywilizacyjnym wielu pokoleń mądrych i odpowiedzialnych ludzi, takich jak twórców Komisji Edukacji Narodowej. Nauka w szkole nie jest uciążliwym nakazem a niepodważalnym prawem wszystkich dzieci i młodzieży. Pamiętajcie o tym, proszę, tylekroć, ilekroć nie chce się Wam odrobić pracy domowej, ilekroć odkładacie podręcznik na później lub pracę domową spisujecie pośpiesznie w ukryciu z zeszytów koleżanek lub kolegów.
Kochani uczniowie pierwszej klasy, życzę Wam ustawicznego zapału do nauki i niekończącego się apetytu na wiedzę. Nie martwcie się, gdy pojawi się jakaś trudność czy niepowodzenie. To normalne, gdy się człowiek zaczyna uczyć. Nie jesteście w codziennych wysiłkach zdani tylko na siebie, czuwają nad Wami kochający rodzice, ofiarni nauczyciele i oddani starsi koledzy.
Wszyscy życzymy Wam sukcesów i radości w uczeniu się.
Szanowni Państwo, Kochani Uczniowie, okazji Dnia Edukacji Narodowej wszystkim Państwu życzę wspaniałych edukacyjnych i naukowych przygód, dzięki którym wszyscy będziemy się mogli poczuć mądrzejszymi i lepszymi ludźmi, którzy poradzą sobie z wyzwaniami przyszłości.
Ewa Więckowska-Mućka
Dyrektor Szkoły Podstawowej
im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Mokasie
Dzień chłopaka w Mokasie
30 września 2022 r. w klasach VI , VII i VIII odbył się dzień chłopaka. Uczniowie pojechali do „Lonży” – ścianki wspinaczkowej. Dzieci próbowały swoich sił na kilkumetrowych ściankach. Wszyscy świetnie się bawili.
Następnie klasy wybrały się do pizzerii „vesuvio” na pyszną pizzę. Każdy wrócił zmęczony ale bardzo szczęśliwy!
44
Lekcja historii w Mokasie
12 października naszą szkołę odwiedzili rycerze z grupy artystycznej „Rekonstrukto”.
Rycerze zaprezentowali uczniom żywą lekcje historii, przedstawili obyczaje i kulturę średniowiecznej epoki, oraz dużą kolekcje broni i rekwizytów a także ówczesne narzędzia tortur. Każdy uczeń miał możliwość osobistego zapoznania się z rekwizytami i elementami zbroi.
Dla wszystkich było to nie zapomniane przeżycie.
31
Pasowanie na ucznia
13 października 2022 r w naszej szkole odbyła się ważna uroczystość – pasowanie pierwszoklasistów na uczniów Szkoły Podstawowej im Marszałka Józefa Piłsudskiego w Mokasie.
Pasowanie to jedno z najważniejszych wydarzeń w szkolnym życiu pierwszoklasisty. Od tego dnia każde dziecko czuję się już „prawdziwym uczniem” czyli pełnoprawnym członkiem szkolnej rodziny.
Uczniowie klasy pierwszej ślubowali być godnymi Polakami i wzorowymi uczniami.
Dużym przeżyciem dla dzieci był moment pasowania. Pani Dyrektor Ewa Więckowska – Mućka poprzez dotknięcie zaczarowanym ołówkiem ramienia każdego dziecka zamieniła go w prawdziwego ucznia. Na Koniec uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz kuferki pełne szkolnych przyborów.
To był wyjątkowy dzień dla najmłodszych wychowanków którym życzymy sukcesów i przyjemnego pobytu w murach naszej szkoły.
22
Dzień Edukacji Narodowej w oddziale przedszkolnym
Dzisiaj przypada jeden z ważniejszych dni w roku szkolnym – Dzień Edukacji Narodowej.
Dzieci z oddziału przedszkolnego wiedzą jak szczególny jest to dzień i swoim krótkim występem pragną wyrazić najserdeczniejsze życzenia: dużo zdrowia i cierpliwości oraz sukcesów zawodowych dla Dyrekcji, wszystkich Nauczycieli oraz pracowników szkoły.
Międzynarodowy projekt " Czytam z klasą lekturki z pod chmurki"
3 października 2022 roku klasa II przystąpiła do realizacji Innowacji Pedagogicznej „Czytam z klasą lekturki spod chmurki” w ramach międzynarodowego projektu edukacyjnego, wspierającego rozwój czytelnictwa w roku szkolnym 2022/2023.
Innowacja pedagogiczna realizowana będzie od 3 października 2022r. do 31 maja 2023r. Innowacja opiera się na niestandardowym sposobie pracy z lekturą. Poprzez atrakcyjne zadania projektowe, uczniowie włączą się w wiele innowacyjnych działań z tekstem. Czwarta edycja projektu, zaprojektowana na rok szkoły 2022/2023, polega na skorelowaniu czytania danej lektury ze zgłębianiem wiedzy na temat wybranych krajów na kuli ziemskiej, o których będzie mowa w czytanym tekście, ich piękna, różnorodności, kultury i tradycji. Ponadto uczniowie nauczą się pakowania bagażu podróżnego, postępowania w przypadku zgubienia się, a także pisania i wysyłania pocztówek lub listów.
Praca z książką stanie się przyczynkiem do realizacji wielu kreatywnych zadań oraz akcji czytelniczych, wybranych przez uczniów.
Cele innowacji:
- rozbudzanie u uczniów ciekawości literackiej,
- rozwijanie aktywności czytelniczej,
- doskonalenie czytania ze zrozumieniem oraz aktywnego słuchania,
- zachęcanie rodziców do czytania dzieciom,
- pogłębianie wiedzy na temat wybranych krajów na kuli ziemskiej, ich piękna, różnorodności, kultury i tradycji,
- integracja zespołu klasowego,
- współpraca placówek oświatowych z terenu całego kraju i zagranicznych szkół polonijnych.
Projekt składać się będzie z trzech MODUŁÓW:
I MODUŁ od 03.10.2022r. do 31.12.2022r. PODRÓŻE PO POLSCE
II MODUŁ od 01.01.2023r. do 31.03.2023r. PODRÓŻE PO EUROPIE
III MODUŁ od 01.04.2023r. do 31.05.2023r. PODRÓŻE PO ŚWIECIE
1
Pasowanie na czytelnika
11 października biblioteka szkolna gościła uczniów klasy II. Była to pierwsza wizyta drugoklasistów w bibliotece.
Celem spotkania było wyjaśnienie uczniom zasad właściwego użytkowania i poszanowania książek – nie tylko bibliotecznych. Dzieci poznały zasady korzystania z zasobów biblioteki, zachowania się w bibliotece oraz sposób wypożyczania i oddawania książek. Dostrzegły różnice między biblioteką publiczną, biblioteką szkolną a księgarnią.
Na pamiątkę tej wizyty dzieci otrzymały dyplomy pasowania na czytelnika i książeczkę do poczytania.
Mamy nadzieję, że od tej pory będą oni często odwiedzali szkolną bibliotekę i rozbudzą w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.Życzymy drugoklasistom wspaniałych spotkań z książką i biblioteką.
10
Archiwum Aktualności
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie