Od 2 października 2023 r. klasa trzecia realizowała innowację pedagogiczną „Wyraź emocje w dramie” pod kierunkiem wychowawczyni, autora innowacji. Projekt opierał się na przybliżeniu uczniom natury emocji oraz ich lepsze zrozumienie zarówno u siebie, jak i u innych ludzi. Zachęcał i motywował uczniów do pokazywania swoich emocji w akceptowany przez społeczeństwo sposób, jak również kształtował w nich postawę empatyczną.
Projekt składał się z dwóch modułów:
I moduł– Poruszał tematykę emocji, opartą na wspaniałej pozycji książkowej dla dzieci Grzegorza Kasdepke „Wielka księga uczuć” na podstawie, której zrealizowaliśmy scenariusze zajęć, podczas których dominowała technika dramy. Drama to metoda kreatywna, która polega na wchodzeniu w „rolę”. Będąc „w roli” uczniowie zdobywali umiejętność analizowania rozmaitych reakcji: pozytywnych, negatywnych, równocześnie dokonując poprawy swojego zachowania. Uczyli się norm społecznych, przyswajali je sobie i identyfikowali się z nimi. Metoda ta pomaga w dokonywaniu samodzielnych wyborów oraz przygotowuje do wykonywania określonych ról społecznych. Inspirując do czynności twórczych, urozmaica wyobraźnię, pomaga rozwinąć pamięć i pobudzić refleksję. Uczeń rozwija komunikację interpersonalną, wiarę w siebie i swoje możliwości, a także podnosi swoje poczucie wartości. Rozwija też umiejętność współdziałania w grupie, empatię i chęć pomagania innym.
W ramach tego modułu opracowaliśmy „Tęsknotę”, „Wstyd”, „Zazdrość”, „Gniew”, „Wstręt”, „Nudę”, „Poczucie Krzywdy”, „Radość”, „Miłość”.
II moduł – dotyczył przygotowania przedstawienia pt. „Tylko bez całowania, czyli jak sobie radzić z niektórymi emocjami”, na podstawie opowiadań zawartych w „Księdze Uczuć” Grzegorza Kasdepke. Opowiadania te, to historyjki o uczuciach, jakie towarzyszą, grupie dzieci, ich nauczycielce pani Miłce oraz jej kompanowi, Pajacykowi, który towarzyszy
tej niezwykłej grupie. I to właśnie w tym sympatycznym gronie rozstrzygają się ważne uczuciowe sprawy – jak wstyd, wstręt, zazdrość, tęsknota, poczucie krzywdy, radość, gniew
i nuda. Każde opowiadanie dotyczy konkretnej emocji lub uczucia i zakończone jest radą
od autora. Ta dla dzieci tłumaczy jak radzić sobie z gniewem czy smutkiem, jak dzielić się radością oraz by z problemami zwracać się do dorosłych. Autor próbuje pokazać dzieciom, czym uczucia właściwie są, jak je odróżniać i jak sobie z nimi radzić.
Przedstawienie wystawiliśmy 17 czerwca dla grupy przedszkolnej, klasy pierwszej i drugiej oraz dla rodziców.
Uczniowie bardzo chętnie brali udział we wszystkich zadaniach zawartych w projekcie. Bardzo polubili te zajęcia. Świetnie bawili się przy przygotowywaniu przedstawienia. Na zakończenie wszyscy uczestnicy dostali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe za aktywny udział w projekcie.