• Zajęcia logopedyczne kl

•  Zajęcia logopedyczne w Szkole Podstawowej w Mokasie.

Logopeda

Terapia logopedyczna jest to całość specyficznych zamierzonych oddziaływań ukierunkowanych na usunięcie wszelkich zakłóceń procesu porozumiewania się. Terapia polega na korekcji zdiagnozowanych wad wymowy. W obrębie dyslalii często wyróżnia się wśród dzieci: seplenienie, reranie, kappacyzm, gammacyzm, bezdźwięczność. Dzieci zakwalifikowane na terapię ze względu na wymienione wady, biorą udział w zajęciach w grupach, których spotkania odbywają się raz w tygodniu. Na zajęciach stosowane są ćwiczenia, które mają na celu:

• usprawnienie narządów artykulacyjnych,

• kształtowanie prawidłowego toru oddechu, wydłużenie fazy wydechowej

• rozwijanie słuchu fonematycznego,

• kształtowanie prawidłowych czynności fizjologicznych w obrębie aparatu        mowy              (połykanie, żucie, odgryzanie),

• opanowanie głosek w zależności od możliwości dzieci,

• kształtowanie prawidłowej wymowy poprzez korygowanie zaburzeń w zakresie strony fonetycznej, leksykalnej i gramatycznej,

• stymulowanie opóźnionego rozwoju mowy,

• bogacenie słownictwa,

• rozwijanie mowy opowieściowej,

• rozwijanie umiejętności dłuższych wypowiedzi i ich rozumienia,

• usprawnianie techniki czytania,pisania, opowiadania,

• wdrażanie dzieci do obcowania z literaturą i sztuką oraz do aktywności słownej,

• usprawnianie motoryki małej i dużej.

W celu urozmaicenia terapii często wykorzystywane są pomoce logopedyczne: gry planszowe, piotruś logopedyczny, memory, piórka, styropian, piłeczki, dmuchajki, fliper logopedyczny, itp. Praca w ciągu całego roku szkolnego podzielona jest na kolejne etapy:

• etap wstępny – diagnoza, która opiera się na badaniu artykulacji słuchu fonemowego i fonematycznego, analizie i syntezie słuchowej, pamięci fonologicznej oraz tempa i prozodii mowy; wybór właściwych metod i określenie sposobu korekcji,

• etap przygotowawczy usprawniający narządy mowy do właściwego położenia przy wymowie danej głoski,

• wywołanie głoski różnymi metodami (metoda usprawniająca, słuchowa, wyjaśniająca, wzrokowa, czuciowa, naturalna, substytucyjna, uczulania, mechaniczna),

• etap utrwalania głoski (w izolacji, w sylabach, w wyrazach, w połączeniach wyrazów, w zdaniach, w tekstach),

• etap różnicowania dźwięków,

• etap automatyzacji – utrwalanie głoski w mowie spontanicznej (opowiadanie treści obrazka, układanie historyjek, gry i zabawy intelektualne). W czasie trwania terapii dzieci prowadzą zeszyty formatu A4, w których wklejane są materiały z lekcji oraz te służące do utrwalania prawidłowej wymowy w domu.

Zalecane ćwiczenia należy powtarzać codziennie, ponieważ tylko systematyczna praca przynosi efekty, bez zaangażowania rodziców niemożliwe jest osiągnięcie założonego celu terapii.